Roszczeniowość pracowników o pracę zdalną
Praca zdalna wymaga przede wszystkim dużej samokontroli, samodyscypliny oraz unikania rozpraszaczy w codziennym życiu. Czy praca zdalna jest dobra dla każdego? O to pytamy Panie Różę Konopę, Team Leader HRK.
Umiejętność realizacji celów, tworzenia harmonogramu pracy i pilnowania grafiku spotkań sprawia, że praca staje się bardziej efektywna. Osoby towarzyskie, lubiące przebywać wśród ludzi mogą nie odnaleźć się w modelu pracy zdalnej.
Joanna Buczyńska: Co zrobić, jeśli pracownik chce pracować zdalnie, ale pracodawca nie chce przyznać mu takiej możliwości? Jak przekonać szefa, że praca zdalna jest dobrym pomysłem?
Róża Konopa: Jeśli menadżer nie zgadza się na pracę zdalną, prawdopodobnie widzi w niej pewne zagrożenia. Najprostszym sposobem jest przedstawienie kontrargumentów. Aby zrobić to skutecznie, warto dobrze się do takiej rozmowy przygotować. Można wspomnieć o przykładach innych firm, w których ten model pracy przynosi widoczne efekty, oraz przedstawić wyniki badań.
Joanna Buczyńska: No właśnie, na rynku prowadzone są liczne badania dotyczące produktywności pracowników wykonujących pracę zdalną. Jakie mamy informacje dla pracodawców?
Róża Konopa: W 2013 roku, gdy praca zdalna nie była jeszcze tak popularna jak dzisiaj, przeprowadzono badania wydajności w firmie Ctrip. Okazało się, że produktywność zwiększyła się o 13 proc. dzięki mniejszej liczbie przerw i zwolnień lekarskich (o 9 proc.) oraz intensywniejszej pracy (o 4 proc).
Z kolei badanie Owl Labs z 2021 roku wykazało, że 24 proc. pracowników na pełen etat w USA nie zauważyło różnicy w efektywności pracy zdalnej, a tylko 1 proc. zanotowało spadek produktywności, 67 proc. uznało, że praca z domu jest bardziej wydajna.
Również raport No Fluff Jobs z 2022 roku potwierdza te wyniki, stwierdzając, że 58 proc. ankietowanych pracujących zdalnie deklaruje zwiększenie wydajności, tylko 30 proc. nie widzi różnicy w swojej pracy, a 7 proc. odnotowało spadek produktywności.
Podsumowując powyższe wyniki, należy zauważyć, że zawsze znajdzie się grupa osób, która będzie bardziej lub mniej efektywna w pracy zdalnej. Dlatego większość firm oferuje możliwość pracy zdalnej lub model hybrydowy, aby każdy mógł wybrać najlepszą opcję dla siebie.
Niemniej jednak większość badanych w każdym z trzech badań zgodnie stwierdza, że praca zdalna przynosi korzyści. W ostatnim czasie stała się ona nawet priorytetowym benefitem w ofertach pracy.
Czytaj też: Macron: Rosja przegrała i jest wasalem Chin
Czytaj też: Daniel Obajtek: Ceny paliw będą jeszcze niższe!
Joanna Buczyńska