Rozpoczął się finał II Forum Morskiego Radia Gdańsk
W czwartek rozpoczął się dwudniowy finał II Forum Morskiego Radia Gdańsk. Udział debatach biorą przedstawiciele świata nauki, eksperci, szefowie dużych polskich firm. Podczas debat omawiane są m.in. tematy gazociągu Baltic Pipe z Norwegii, rozbudowy terminala w Świnoujściu, założeń pływającego terminala typu FSRU w Zatoce Gdańskiej, którego zadaniem będzie zabezpieczenie energetyczne Polski i innych państw naszego regionu
Wśród innych tematów debat finału II Forum Morskiego znajdują się m.in. kompleksowa rozbudowa polskiej infrastruktury energetycznej, w tym Gazoportu w Świnoujściu, odbudowa przemysłu stoczniowego, zapewnienia polskim firmom możliwości uczestnictwa w szeroko rozumianym przemyśle morskim, budowa nowych szlaków handlowych od Bałtyku po Morza Egejskie i Czarne, takie jak drogowa Via Carpatia, czy rozbudowa infrastruktury nadmorskich połączeń drogowych, a także Centralny Port Komunikacyjny.
Pierwsza z czwartkowych debat dotyczyła zaawansowanych technologii i prężnej gospodarki morskiej wchodzącej w zakres bezpieczeństwa energetycznego państwa. Rozmówcami Piotra Kubiaka byli Waldemar Buda – minister rozwoju i technologii, Piotr Müller – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rzecznik prasowy rządu oraz Maciej Styczyński – naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego w Ministerstwie Infrastruktury – czytamy na portalu radiogdansk.pl.
Kwestia dywersyfikacji energetycznej staje się jednym z czołowych tematów zarówno polskiej polityki i gospodarki, jak i ogólnie geopolityki. Z jednej strony cele klimatyczne są priorytetem dla Unii Europejskiej, z drugiej z powodu wojny Europa i Polska coraz mocniej odcinają się od dostaw ropy i gazu z Rosji. Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku mają szansę stać się nie tylko istotnym źródłem odnawialnej energii w Polsce, ale także przyspieszyć polską transformację energetyczną – mówił pierwszego dnia forum Morskiego Radia Gdańsk rzecznik rządu Piotr Müller. Rzecznik rządu dodał także, że stabilne źródła energii, elektrownie atomowe, gazowe, węglowe, są bardzo ważnym elementem polskiego systemu energetycznego.
Więcej informacji: II Forum Morskie Radia Gdańsk
Czytaj też: Ruszyło II Forum Morskie Radia Gdańsk
radiogdansk.pl/mt