Zapowiada się spadek nadwyżki w handlu zagranicznym
Czerwiec był miesiącem, gdy saldo obrotów bieżących zamknęło się z dużą nadwyżką, a kolejne miesiące prawdopodobnie przyniosą słabsze wyniki. Łącznie w 2023 r. saldo powinno pozostawać blisko równowagi - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) komentując dane NBP.
Z opublikowanych w poniedziałek przez NBP danych wynika, że saldo obrotów bieżących w czerwcu zamknęło się nadwyżką 2,4 mld euro.
Po raz kolejny uzyskaliśmy dodatni bilans w handlu towarami (1 mld euro) oraz rekord w usługach (4,1 mld euro)_ - wskazali analitycy PIE w komentarzu. Dodali, że eksport usług, pomimo spowolnienia w państwach strefy euro, osiąga niemal dwucyfrowy wzrost.
Z kolei dodatni bilans handlowy to mieszanka kilku czynników. Z jednej strony wciąż utrzymujemy konkurencyjną pozycję w państwach strefy euro – do maja wartość eksportu towarów wzrosła o 4,5 proc. Równocześnie dynamicznie rozwija się handel z Ukrainą oraz pozostałymi państwami regionu. Wzrost w tej grupie wyniósł 27,4 proc. - podał PIE.
Według analityków PIE kolejne miesiące przyniosą niższe nadwyżki w handlu międzynarodowym. Nadwyżka usług zmaleje z uwagi na częstsze wyjazdy turystyczne Polaków. Prawdopodobnie spowolni wzrost usług transportowych - podali.
PIE przypomina, że analitycy ankietowani przez Focus Economics prognozują, iż w całym 2023 r. saldo zamknie się wynikiem bliskim równowadze. Taki wynik będzie lepszy od niemal wszystkich państw regionu Europy Środkowej, poza Słowenią i Estonią.
PAP/RO