Tauron: Planujemy inwestycje w OZE
Grupa Tauron, która zakończyła dotąd budowę czterech farm wiatrowych i jednej fotowoltaicznej o łącznej mocy ok. 200 MW, w przyszłym roku zamierza uruchomić nowy portfel inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW – zapowiedział w Karpaczu wiceprezes ds. strategii i rozwoju Taurona Patryk Demski.
Rok 2024 będzie kluczowy dla dalszego rozwoju naszych mocy w OZE. Zakończymy już budowę czterech farm wiatrowych i jednej fotowoltaicznej o łącznej mocy niemal 200 MW. Jednocześnie planujemy wystartować z nowym portfelem inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW – poinformował wiceprezes podczas 32. Forum Ekonomicznego.
Podkreślił, że elementem niezbędnym dla stabilnego rozwoju odnawialnych źródeł energii będzie rozbudowa i modernizacja sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Do 2030 roku Grupa Tauron zamierza przeznaczyć na ten cel 24 mld zł, z czego tylko w przyszłym roku ok. 3 mld zł – trzykrotnie więcej niż w roku 2010.
Wiceprezes przypomniał, że od 2014 r. w Tauronie realizowane są projekty badawczo-rozwojowe i innowacyjne powiązane z wytwarzaniem wodoru w procesie elektrolizy i produkcją paliw na jego bazie. „Aktualnie w ramach projektu Hydrogen Poland planujemy przemysłowe wdrożenie w postaci budowy instalacji o łącznej mocy nawet 36 MW w elektrolizerach” – podał Patryk Demski.
Grupa Tauron kontynuuje też program wymiany liczników na urządzenia ze zdalnym odczytem – obecnie klienci spółki Tauron Dystrybucja dysponują już ponad milionem takich nowoczesnych liczników.
Do końca 2023 roku zakładamy instalację kolejnych 100 tys. sztuk. Liczniki inteligentne to element inteligentnej sieci elektroenergetycznej - Smart Grid, która jest konieczna dla współpracy sieci z OZE – wyjaśnił wiceprezes Grupy Tauron.
Podkreślił, że dla coraz większej liczby klientów wymiana liczników oznacza automatyczny, rzeczywisty odczyt zużycia energii oraz możliwość kontrolowania i planowania zużycia prądu w przygotowanej dla nich aplikacji.
Czytaj także: Co zmieni program „Przyjazne Osiedle”? | XXXII Forum Ekonomiczne (Wideo)
Czytaj także: Raport o stanie gospodarki – SGH i Forum Ekonomiczne
pap, jb