AKTUALIZACJA
Papież Franciszek beatyfikował rodzinę Ulmów
Papież Franciszek włączył 10 września 2023 r. do grona błogosławionych rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmioro dzieci, którzy zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez Niemców za ukrywanie Żydów. To pierwsza w historii beatyfikacja rodziny. Nabożeństwu przewodniczy wysłannik papieża, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.
Według szacunków organizatorów w mszy uczestniczy ponad 30 tys. wiernych, m.in. z Polski, Litwy, Ukrainy czy USA.
Eucharystię w języku łacińskim koncelebruje ok. 1000 księży, 80 biskupów, w tym m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak oraz gospodarz miejsca, metropolita przemyski abp Adam Szal. Jest także kilkudziesięciu biskupów z zagranicy.
W liturgii beatyfikacyjnej uczestniczą m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele partii politycznych np. prezes PiS Jarosław Kaczyński, oraz goście z zagranicy oraz przedstawiciele służb dyplomatycznych i wojska.
Na zakończenie liturgii planowane jest połączenie z papieżem Franciszkiem, który odmówi modlitwę Anioł Pański i uczestnikom uroczystości udzieli apostolskiego błogosławieństwa.
Najważniejszym momentem obrzędu beatyfikacji będzie odczytanie przez delegata papieskiego, kard. Semeraro w języku łacińskim formuły beatyfikacyjnej. Następnie zostanie odsłonięty wizerunek nowych błogosławionych oraz wyruszy procesja z relikwiami rodziny Ulmów, które zostaną umieszczone przy ołtarzu.
Jak powiedział podczas briefingu przed uroczystością ks. Marek Wojnarowski, ołtarz w Markowej to ten sam, przy którym w 1997 r. Papież-Polak kanonizował św. Jana z Dukli. „Na co dzień ołtarz znajduje się w krośnieńskim sanktuarium św. Jana Pawła II” – mówił ks. Wojnarowski, który odpowiada m.in. za przygotowanie ołtarza, jego wystrój oraz relikwiarz
Dodał, że krzyż umieszczony nad miejscem dla głównego celebransa, od 12 lat towarzyszy spotkaniom młodzieży Archidiecezji Przemyskiej.
Duchowny zaznaczył, że nieprzypadkowa jest również dekoracja kwiatowa. „Wykorzystano w niej przede wszystkim białe lilie - symbol niewinności i czystości. Biała lilia znajduje się również na obrazie beatyfikacyjnym” – powiedział ks. Wojnarowski.
Natomiast obok miejsca, na którym zostanie złożony relikwiarz błogosławionej rodziny Ulmów są czerwone kwiaty odnoszące się do męczeństwa całej rodziny.
„Z relikwiarzem zostanie przyniesiony bukiet kwiatów niebieskich przypominających niezapominajki. To również jest nawiązanie do obrazu beatyfikacyjnego, na którym najmłodsze dziecko rodziny Ulmów trzyma takie kwiaty” – powiedział ks. Wojnarowski.
Jednym z najważniejszych momentów niedzielnej eucharystii będzie odsłonięcie obrazu błogosławionej rodziny Ulmów.
Jak powiedział ks. Wojnarowski, pewną trudnością było pokazanie dziecka, które się nie narodziło. „A właściwie zaczęło się rodzić w momencie śmierci Wiktorii, ale udało nam się to podkreślić” – dodał.
Autorem obrazu jest Oleg Czyżowski, absolwent ASP w Krakowie, który specjalizuje się w malarstwie religijnym.
Obraz, który zaprezentowany w niedzielę zostanie umieszczony w katedrze przemyskiej. Natomiast w kościele w Markowej będzie obraz, który był wcześniej w miejscowej plebani.
„Markowianie są przywiązani do tamtego wizerunki i on będzie umieszczony nad dużym relikwiarzem w bocznym ołtarzu kościoła” – podkreślił duchowny.
Natomiast relikwiarz wykonała rzeźbiarka Agnieszka Stopyra-Żugaj. „Relikwiarz ma formę monstrancji, która wyrasta z pnia drzewa, na gałęziach tego drzewa przedstawiono członków rodziny Ulmów. W tle mamy widok na fasadę wieży kościoła w Markowej, a z boku widać dom Ulmów” – powiedział ks. Wojnarowski.
»» O beatyfikowanej rodzinie Ulmów czytaj tutaj:
Dziś beatyfikacja rodziny Ulmów
W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez izraelski Instytut Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2018 r., na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy, obchodzony jest ustanowiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Na 51 krajów świata, Polacy są największą grupą narodowościową wśród Sprawiedliwych (7232 osób) pomimo tego, że na terenie Generalnego Gubernatorostwa (okupowane przez Niemcy tereny Polski) pomaganie Żydom karane było śmiercią.
Agnieszka Lipska, Wojciech Huk (PAP), sek