Na krajowym rynku materiałów budowlanych rozpoczęła się korekta
W sierpniu ceny materiałów budowlanych spadły średnio w stosunku do lipca tego roku o 0,4 proc. a w stosunku do sierpnia 2022 r., wzrosły o średnio 1 proc. (dla przypomnienia w lipcu ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio w ujęciu rocznym o 2,3 proc.) – wynika z danych opublikowanych przez Polskie Składy Budowlane (PSB).
Ceny w sierpniu 2023 r., w stosunku do sierpnia rok wcześniej, wzrosły w 13 grupach towarowych, a spadły w 7. Najbardziej podrożał cement i wapno (+21 proc.), a największy spadek zanotowano w grupie płyty OSB, drewno (-24 proc.).
W okresie styczeń-sierpień 2023 r. ceny materiałów budowlanych – w ujęciu rocznym - wzrosły średnio o 7 proc. Wzrosty zanotowano w 17 grupach towarów. Najbardziej wzrosły ceny w grupie cement, wapno (+ 29 proc.). Spadły w 3 grupach i największy spadek zanotowały płyty OSB i drewno (-17 proc.).
Grupa PSB zrzesza 428 małych i średnich, rodzinnych firm z terenu całej Polski, które prowadzą handel w 289 składach budowlanych, w 357 marketach PSB Mrówka oraz w 76 placówkach handlowych PSB Profi. W punktach tych pracuje ok. 14 tysięcy osób.
Eksperci portalu rynekpierwotny.pl, komentując te dane, uważają, że na krajowym rynku materiałów budowlanych rozpoczęła się korekta.
„Krajowy rynek materiałów budowlanych z końcem wakacji wyraźnie zasygnalizował początek korekty cenowej po z góra dwuletnim okresie galopującej drożyzny. Trudno to jednak uznać za dużej miary niespodziankę w sytuacji bardzo szybkiego, w ostatnich miesiącach, spadku dynamiki cen, z 20 proc. w końcówce ubiegłego roku do niemal zera obecnie” – komentują eksperci portalu.
Zwracają także uwagę na to, że z miesiąca na miesiąc przybywa towarów o ujemnej dynamice cen, czyli rok do roku taniejących. W sierpniu na dwadzieścia monitorowanych przez Grupę PSB grup towarowych siedem notowanych było z minusem.
Czytaj także: Wiceszef Lockheed Martin: chcemy rozwijać współpracę z Polską
rb