Mamy jednocyfrową inflację
W sierpniu tego roku inflacja HICP w Polsce wyniosła 9,5 proc. r/r w porównaniu do 10,3 proc. r/r miesiąc wcześniej - poinformował unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,1 proc. W całej UE inflacja HICP wyniosła w sierpniu 5,9 proc. r/r.
„Najniższe roczne wskaźniki odnotowano w Danii (2,3 proc.) oraz Hiszpanii i Belgii (2,4 proc.). Najwyższe roczne wskaźniki odnotowano na Węgrzech (14,2 proc.), w Czechach (10,1 proc.) oraz na Słowacji (9,6 proc.). W porównaniu z lipcem, roczna inflacja spadła w 15 państwach członkowskich, w jednym pozostała stabilna, a w 11 wzrosła” - czytamy w komunikacie Eurostatu.
GUS informował wcześniej, że inflacja CPI w sierpniu wyniosła 10,1 proc w ujęciu rocznym i nie zmieniły się w porównaniu z poprzednim miesiącem (w lipcu wyniosła 10,8 proc. r/r). Ekonomiści spodziewają się jednocyfrowej inflacji CPI we wrześniu i według ich prognoz będzie wahać się w granicach 9 proc.
„Krótkoterminowe perspektywy wskazują na spadek inflacji CPI poniżej 9 proc. już we wrześniu i w okolice 7 proc. na koniec 2023. Średnioterminowe trendy nie kształtują się jednak już tak korzystnie” – pisał w swoim komentarzu do danych GUS Adam Antoniak, ekonomista ING BSK.
W ocenie ekonomistów PKO BP we wrześniu inflacja będzie już wyraźnie jednocyfrowa, a skalę jej spadku mogą pogłębić regulacje dotyczące rynku energii i leków. Według nich we wrześniu inflacja wyniesie 9 proc. W sierpniu - jak podano - ceny żywności nadal hamowały, ich roczna dynamika obniżyła się do 12,7 proc. r/r z 15,6 proc. r/r w lipcu.
„Kolejne miesiące przyniosą naszym zdaniem dalszy spadek inflacji w okolice 7-8 proc. na koniec roku. Sprzyjać jej będzie spadek dynamiki cen żywności oraz dalsze hamowanie inflacji bazowej” - poinformowali w swoim komentarzu analitycy PKO BP.
Adam Glapiński, szef banku centralnego mówił po wrześniowym posiedzeniu RPP, że inflacja we wrześniu będzie wynosiła 8,5 proc.
„Inflacja w Polsce dziś, tak samo jak wczoraj, kiedy podejmowaliśmy decyzję jako Rada Polityki Pieniężnej, jest już jednocyfrowa. […] Inflacja za wrzesień będzie wynosiła prawdopodobnie nieco powyżej 8,5 proc., a to oznacza, że w dniu dzisiejszym ta inflacja jest jednocyfrowa” - powiedział Glapiński.
Jak dodał, „stopy staną się za chwilę realnie dodatnie - gdybyśmy ich nie zmienili, już by się stały realnie dodatnie”.
„Bo na koniec tego roku inflacja być może będzie wynosiła 6 proc. Według naszej projekcji - między 6 proc. a 7 proc. Ale różne zewnętrzne ośrodki, w tym - o dziwo - nawet bankowe, przewidują 6 proc. Więc stopa byłaby realnie dodatnia. To już jest bardzo silne dławienie, duszenie gospodarki. Zamrażanie „na kość, całkowicie nielogiczne” - powiedział prezes NBP.
Eurostat poinformował także, że w sierpniu inflacja w strefie euro wyniosła 5,2 proc. w ujęciu rocznym (w porównaniu do 5,3 proc. r/r miesiąc wcześniej), a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,5 proc.
„W sierpniu największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miały usługi (+2,41 pkt proc), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+1,98 pkt proc.), towary przemysłowe nieenergetyczne (+1,19 pkt proc.) i energia (-0,34 pkt proc)” - czytamy w komunikacie.
Czytaj także: Jednak jest zawiadomienie do prokuratury w sprawie akcji EC Będzin
rb na podst. ISBnews