Niemieckie partie apelują „Nie dajemy rady”
W związku z rosnącą liczbą osób ubiegających się o azyl w Niemczech, opozycyjna chadecka Unia CDU/CSU apeluje do socjaldemokratycznego kanclerza Olafa Scholza z SPD o nadanie problemowi migracji najwyższego priorytetu - informuje w piątek portal dziennika „Welt”.
Nie dajemy sobie z tym rady – stwierdził polityk CDU Jens Spahn, nawiązując do słynnej wypowiedzi byłej kanclerz Angeli Merkel „Damy radę”.
Minister spraw wewnętrznych jest wyraźnie przytłoczona tą sprawą, minister spraw zagranicznych jest praktycznie bierna - skomentowała wiceprzewodnicząca grupy parlamentarnej Unii Andrea Lindholz (CSU), komentując brak działań ze strony szefowej MSW Nancy Faeser (SPD) i szefowej MSZ Annaleny Baerbock (Zieloni). W związku z tym, zdaniem Lindholz, to kanclerz powinien pilnie zareagować, nadają najwyższy priorytet kwestii azylowej.
W piątek w Bundestagu parlamentarzyści Unii przedstawili swoją propozycję, dotyczącą zmian w niemieckiej polityce migracyjnej. Proponowany pakiet działań obejmuje m.in. kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią oraz „skuteczne umowy powrotowe” z krajami pochodzenia migrantów.
Wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej Unii Jens Spahn (CDU) powiedział w czwartkowym programie ZDF Maybrit Illner, że konieczna jest wspólna decyzja demokratycznego centrum w sprawie migracji, aby „osłabić (głos) populistów z lewicy i prawicy oraz radykałów” na ten temat.
Potrzebujemy porozumienia. I nie jestem pewien, czy coś takiego ma miejsce w rządzie federalnym – powiedział.
Jesteśmy na granicy możliwości. Liczby te muszą bardzo znacząco spaść w bardzo krótkim czasie – dodał Spahn, odnosząc się do liczby migrantów. „Nie dajemy sobie z tym rady” – dodał, nawiązując do wypowiedzi byłej kanclerz Angeli Merkel (CDU) z 2015 roku - „Damy radę” (niem. „Wir schaffen das”).
Reiner Haseloff (CDU), premier Saksonii-Anhalt, spodziewa się poważnych problemów w Niemczech, jeśli nielegalny napływ migrantów w dalszym ciągu będzie wzrastał, jak do tej pory.
Tylko w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku odnotowaliśmy ponad 70 tys. nielegalnych wjazdów do Niemiec. Według stanu na koniec ubiegłego roku, 300 tys. osób w Niemczech powinno ten kraj opuścić – dodał Haseloff.
Oznacza to, że trudniejsza staje się pomoc osobom rzeczywiście uprawnionym do azylu i potrzebującym pomocy. Przewodniczący Związku Miast Niemieckich Helmut Dedy podkreślił też, że „w wielu miejscach coraz trudniej jest zapewnić uchodźcom odpowiednie zakwaterowanie i opiekę”.
CZYTAJ TAKŻE: R.Telus: Wielki dzień dla Polski i dla rolnictwa
CZYTAJ TAKŻE: Tąpnięcie na rynku gazu!
pap, jb