Druga afera opozycji. Uderzenie w Orlen
28 listopada 2023 r. grupa posłów KO i Polska 2050-TD złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładającej zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gosp. domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 r. Zakładane jest utrzymanie proporcjonalnych obecnych limitów zużycia i utrzymanie grup objętych ochroną. Cała operacja ma zostać sfinansowana na koszt Orlenu.
Kurs akcji Orlenu spadł o 5,5 mld zł po tym, jak w mediach pojawiły się informacje o projekcie ustawy autorstwa posłów KO i Polski2050-TD zakładającej zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych do końca czerwca 2024 r. Pytana o tę sprawę w Radiu Zet posłanka PL2050 Paulina Hennig-Kloska stwierdziła: „My braliśmy pod uwagę taką konsekwencję”.
Po tym, jak w mediach pojawiły się informacje o projekcie ustawy, kurs akcji Orlenu spadł o 5,5 mld zł.
Jeżeli proponowana przez KO i Polskę 2050 ustawa wejdzie w życie, działalność koncernu na taką skalę jak obecnie nie będzie możliwa, ostrzegał prezes Daniel Obajtek na platformie X.
Świadome uderzenie w polską spółkę
Redaktor Bogdan Rymanowski na antenie Radia Zet zapytał posłankę Polski 2050-Trzeciej Drogi:
A nie martwi się pani poseł tym, co się stało z wartością akcji?
To jest przecena wynikająca ze zmniejszenia zysku. Naturalna, my braliśmy pod uwagę taką konsekwencję, odpowiedziała polityk.
Za nami pierwsza afera - projekt ustawy wiatrakowej
Kto jest autorem tego projektu? Pytam, kto jest autorem tego projektu afery wiatrakowej? Lobbyści, którzy są ukryci w Polsce 2050 czy w Platformie Obywatelskiej, bo to stamtąd wypłynął ten projekt, chcą podpiąć i uzależnić te lobbystyczne przepisy od pozostałej części ustawy dotyczącej zamrożenia cen energii elektrycznej. Nie tak powinno się to odbywać – podkreślił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu powiedział, że w Sejmie znajduje się ustawa Prawa i Sprawiedliwości dotycząca zamrożenia cen energii. Jak wskazał, rząd chce zamrożenia cen energii, bo „to jest dobre dla Polaków”.
Ustawa PiS jest w Sejmie. A wszelkie tego typu działania, o charakterze zakulisowym nie powinny mieć miejsca. Widać wyraźnie, że jeszcze ta koalicja nie powstała, a już jest pierwsza afera – afera wiatrakowa. Rekord świata, mówił premier Morawiecki.
Przygotowywanie gruntu pod prywatyzację?
Premier pytany o kwestię dopłat Orlenu do cen energii podkreślił, że działania wokół Orlenu wyglądają jak przygotowywanie gruntu pod prywatyzację spółki.
Uważam, że tak, jak poprzednio realizowaliśmy, wszystkie Spółki Skarbu Państwa powinny się częściowo dołożyć do tego. I tak to realizowaliśmy. Poprzez poszczególne mechanizmy regulacyjne – regulacje cen energii elektrycznej powodowały, że spółki energetyczne, paliwowe, dokładały się do tego. Nie bardzo rozumiem, dlaczego miałby ten ciężar spaść na jedną spółkę. To prowadzi do podejrzenia, że może ktoś przygotowuje się do tego, żeby sprzedać Orlen, żeby wyprzedać Spółki Skarbu Państwa. Tak to trochę wygląda. Jeśli tak, to to by znaczyło, że bardzo szybko, jeszcze zanim obecna opozycja sformułowała rząd, to już doprowadza do przygotowania gruntu pod wyprzedaż polskich sreber rodowych, powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza afera Tuska? Chodzi o wiatraki!
wpolityce, jb