Rekordowa liczba cyberataków: biznes zagrożony?
W Estonii w 2023 roku odnotowano ponad 3300 poważnych ataków w cyberprzestrzeni, co oznacza wzrost o 24 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Zarówno ataki motywowane politycznie, jak i mające wyłudzić pieniądze, osiągnęły rekordowy poziom - podał Zarząd Systemów Informacyjnych (RIA).
„W porównaniu z wcześniejszymi latami ataki o charakterze ideologicznym i politycznym stały się znacznie bardziej ukierunkowane, stąd też obserwujemy wzrost liczby poważnych incydentów” - zaznaczył zastępca dyrektora generalnego RIA Gert Auvaart w opublikowanym w poniedziałek rocznym raporcie na temat bezpieczeństwa cybernetycznego.
Chwilowe zakłócenia
Ze względu na stosowane środki obronne ataki typu „odmowa usługi” w większości przypadków jedynie chwilowo zakłócały działanie niektórych witryn internetowych lub usług bądź je spowalniały. Do jednego z poważniejszych incydentów doszło we wrześniu, kiedy na prawie jeden dzień wstrzymano sprzedaż biletów kolejowych.
„Prawie cała infrastruktura krytyczna w Estonii jest połączona z systemami informatycznymi, a ochrona jej przed cyberatakami ma znaczenie strategiczne. Sektor cybernetyczny stanowi znaczącą część obrony infrastruktury cywilnej i z satysfakcją można zauważyć, że cyberbezpieczeństwo ponownie stało się priorytetem w budżecie państwa” - zauważył Auvaart.
Minister gospodarki i informatyki Tiit Riisalo podkreślił, że dla przedsiębiorstw zagrożenia cybernetyczne stały się zagrożeniami biznesowymi.
Gospodarka cyfrowa, czyli wrażliwa
„Gospodarka jest coraz bardziej cyfrowa, a produkcja zautomatyzowana, co czyni ją bardziej podatną na ataki cybernetyczne. Aby osiągnąć swoje główne cele operacyjne i zapewnić ciągłość świadczenia usług, firmy muszą coraz bardziej inwestować w cyberbezpieczeństwo i ograniczanie ryzyka” - stwierdził minister. Dodał, że cyberbezpieczeństwo musi nadążać za rozwojem technologicznym i krajobrazem zagrożeń, a zapewnienie niezbędnego finansowania jest priorytetem rządu.
Oprócz ataków o charakterze politycznym Estonia boryka się również z konwencjonalną cyberprzestępczością, która staje się coraz sprawniejsza i intensywniejsza. W ubiegłym roku ataki w cyberprzestrzeni spowodowały zakłócenia w działaniu kilku dużych firm produkcyjnych, zatrudniających setki pracowników.
CZYTAJ TEŻ:
Dywersanci ruszyli na granicę. Rozbici w pył
Alert na polskim niebie! Myśliwce przejmą kontrolę
Liczba przypadków nadużyć finansowych dotykających zarówno osoby fizyczne, jak i firmy wzrosła w ciągu roku 2,5-krotnie, a RIA zarejestrowała łącznie 546 takich przypadków. Według danych policji w ciągu 2023 roku od Estończyków wyłudzono w ten sposób ponad 8 mln euro.
Największy atak - sprawcą Rosja
Jak informował estoński Zarząd Systemów Informacyjnych (RIA) kraj ten jest jednym z najczęściej atakowanych przez hakerów. Spora część tych ataków może mieć swoje źródła w Rosji.
Według danych RIA tylko w 2022 roku odnotowano w Estonii 2672 ataki - to ponad 100 razy więcej niż w roku 2007, który dotychczas był uznawany za rekordowy.
Najpoważniejszy atak był przeprowadzony w sierpniu 2022 roku, kiedy to sparaliżowano większość estońskich portali rządowych. Wtedy do ataku przyznała się rosyjska grupa Killnet - atak miał być reakcją na usunięcie estońskiego pomnika wdzięczności Armii Czerwonej w Narwie.
Co istotne - na ataki hakerskie mają być też narażone państwa skandynawskie - hakerska ofensywa może nasilić się po wejściu Finlandii i Szwecji do NATO
Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)/ Puls Biznesu/ Polskie Radio/ as/