Intel uruchamia inwestycyjny plan B? Polska out?
Portal publicznych mediów niemieckiego landu Saksonia Anhalt podał 15 lutego na platformie X informację o złożeniu w Niemczech wniosku przez koncern Intel w związku z planowanym uruchomieniem produkcji półprzewodników w Europie.
Producent chipów Intel złożył wniosek o budowę dla swoich dwóch fabryk w Magdeburgu. Jest to obecnie największy proces zatwierdzania w urzędzie administracji państwowej – napisano w materiale niemieckich mediów.
Z punktu widzenia Polski kluczowe jest, że wniosek dotyczy DWÓCH fabryk pod Magdeburgiem.
Dotąd była mowa o tym, że Intel jedną swoją fabrykę wybuduje pod Magdeburgiem, a drugą pod Wrocławiem.
Wielkie plany
W połowie ub.r. Intel Corporation zapowiedział na konferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, że zainwestuje ok. 20 mld zł w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem.
»» O zapowiedzi inwestycji Intela czytaj więcej tutaj:
Intel zbuduje fabrykę za 20 mld zł. Premier Morawiecki: To największa inwestycja greenfield w Polsce
Planowany zakład pod Wrocławiem miał razem z fabryką w Magdeburgu stanowić tandem, gdzie prace nad półprzewodnikami miały odbywać się technologicznie w dwóch osobnych etapach.
Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają z wykorzystaniem technologii rodem z Doliny Krzemowej są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów branży elektronicznej - od podstawowego sprzętu AGD, aż po najbardziej zaawansowane komputery.
»» O rekordzie inwestycji zagranicznych czytaj więcej tutaj:
Absolutny rekord bezpośrednich inwestycji zagranicznych
Rośnie opóźnienie inwestycji
Jednak w Polsce choć, że budowę zakładu półprzewodników ogłoszono osiem miesięcy temu, to Intel wciąż nie kupił działki pod inwestycję.
Pojawiły się medialne sugestie, że Polska może stracić zainteresowanie amerykańskiego inwestora przez opieszałość rządu.
»» O znakach zapytania wokół inwestycji koncernu Intel czytaj tutaj:
Czarne chmury nad fabryką Intela
Cieszyński: inwestycja Intela to gigantyczna szansa
9 lutego informacje z resortu cyfryzacji potwierdzały, że trwa procedura organizowania inwestycji Intela na etapie załatwiania pomocy publicznej ze strony Unii Europejskiej. W drugiej połowie roku Intel mógłby kupić działkę pod zakład w Miękini pod Wrocławiem.
»» O procedurze inwestycji Intela czytaj więcej tutaj:
Rząd: procedura w sprawie inwestycji Intela w toku
Czy jednak wniosek Intela w Niemczech oznacza, że wobec opóźnienia Amerykanie uruchamiają plan B i przeniosą całą produkcję do Niemiec a wielka inwestycja przejdzie Polsce koło nosa? Czy może jednak to tylko formalny ruch lub forma presji na rząd w Warszawie?
Krzysztof Kotowski
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj: