
Działka po Intelu już czeka na innego technogiganta?
Przygotowana dla Intela działka w podwrocławskiej Miękini może trafić do innego podmiotu z sektora półprzewodników, poinformował ISBnews zastępca dyrektora Departamentu Wsparcia Inwestycji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Arkadiusz Tarnowski.
„Działka w podwrocławskiej Miękini, przygotowana z myślą o inwestycji Intela, pozostaje w pełni gotowa pod realizację dużych projektów przemysłowych. Jak dotąd, nie zmieniła swojego statusu, a jej infrastruktura i przygotowanie czynią ją atrakcyjną dla potencjalnych inwestorów. PAIH ma nadzieję, że uda się pozyskać nowe podmioty z sektora półprzewodników, które będą kontynuować zamierzenia zbliżone do pierwotnych. Jednocześnie, jeśli zajdzie taka potrzeba, teren może zostać przeznaczony pod inne strategiczne inwestycje wymagające dużych nakładów infrastrukturalnych” - powiedział Arkadiusz Tarnowski w odpowiedzi na pytania ISBnews.
„W przypadku, gdy teren w Miękini oficjalnie wróci do puli dostępnych lokalizacji inwestycyjnych, będzie oferowany firmom poszukującym dużych działek z dostępem do odpowiednio wysokiej mocy energetycznej - co jest kluczowe m.in. dla sektora nowych technologii, data center, przemysłu elektronicznego czy nowoczesnego przemysłu motoryzacyjnego. Intensywnie analizujemy potencjalne scenariusze i profile firm, które mogłyby najlepiej wykorzystać ten potencjał” - dodał.
Intel skasował projekt w Polsce i Niemczech
Jak poinformował wczoraj CEO Intela Lip-Bu Tan, spółka zdecydowała o wycofaniu się z planów zbudowania fabryk w Polsce i w Niemczech.
»» O decyzji Intela w sprawie inwestycji w Europie czytaj tutaj:
Intel: rezygnujemy z planów inwestycji w Polsce
We wrześniu ub.r. Ministerstwo Cyfryzacji podało, że Intel zdecydował o wstrzymaniu do 2026 r. planów inwestycyjnych związanych z budową fabryk półprzewodników w Niemczech i Polsce. Intel ogłosił budowę w Miękini koło Wrocławia zakładu integracji i testowania półprzewodników o łącznej wartości około 4,6 mld USD w czerwcu 2023 r. Firma zapowiedziała, że w nowym przedsiębiorstwie zostanie zatrudnionych około 2 tys. osób.
Czy tajwański koncern TSMC zainwestuje pod Wrocławiem?
Zapytany przez ISBnews, jakie jest prawdopodobieństwo ulokowania inwestycji Grupy TSMC w Polsce, Tarnowski odpowiedział, że PAIH prowadzi rozmowy z podmiotami z szeroko rozumianego ekosystemu Grupy TSMC, ale podkreślił, że proces podejmowania decyzji lokalizacyjnych w sektorze półprzewodników jest długoterminowy i wieloetapowy.
„Polska aktywnie uczestniczy w tym procesie - przygotowujemy się do udziału w kluczowych wydarzeniach branżowych, takich jak Semicon Taiwan i Semicon Europe, a także organizujemy własne inicjatywy, w tym specjalistyczne fora inwestycyjne. Wierzymy, że te działania przyczynią się do konkretnych decyzji inwestycyjnych w najbliższych latach” - powiedział zastępca dyrektora.
„Zainteresowanie Polską wzrosło w kontekście rozszerzania działalności tej grupy w Europie, a koncepcja ‘trójkąta półprzewodnikowego’ - Polska, Czechy, Niemcy - coraz wyraźniej funkcjonuje w świadomości kluczowych graczy sektora z Tajwanu. Rozmowy te obejmują zarówno firmy produkujące komponenty półprzewodnikowe, jak i dostawców usług i rozwiązań wspierających cały łańcuch wartości” - podkreślił Tarnowski.
W ub. tygodniu wiceprezes PAIH Paweł Pudłowski informował, że PAIH prowadzi rozmowy o możliwości umiejscowienia pewnych podmiotów z Grupy TSMC w Polsce, które w łańcuchu wartości tej firmy będą się pojawiały w związku z rozszerzeniem jej działalność w Europie. Wskazał, że inwestycje związane z TSMC są rozpatrywane w ramach stworzenia trójkąta pomiędzy Niemcami, Czechami a Polską i dotyczą produkcji mniej zaawansowanych półprzewodników - z czasem bardziej zaawansowanych.
»» O negocjacjach PAIH ze stroną tajwańską czytaj tutaj:
Fabryka tajwańskiego giganta procesorów w Polsce?
Agencja informowała też w ub. tygodniu, że obsługuje obecnie 128 projektów z planowanymi nakładami inwestycyjnymi wynoszącymi łącznie 10 mld euro. Projekty w pipeline mogą wygenerować 22,3 tys. miejsc pracy.
TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) to największy na świecie producent układów scalnoych, rozszerza swoją działalność w Europie - w Dreźnie powstaje jego fabryka chipów.
Renata Oljasz (ISBnews), sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Niemcy już się zgłaszają po zyski z polskiej ropy
Fatalne wieści ze Śląska. Stanie wielki piec!
Ukrainiec zdemolował wodociąg. Wandal czy sabotażysta?
»»Niemcy blokują ważną polską inwestycję w Świnoujściu – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24!
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.