Intel: budowa mega fabryki w Polsce zastopowana!
Intel zdecydował o wstrzymaniu na dwa lata swoich strategicznych inwestycje w Europie – w tym budowy fabryki w Polsce – przekazał wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. Decyzję miał zakomunikować Gawkowskiemu w rozmowie telefonicznej szef Intela. Pat Gelsinger, jako przyczynę wskazując „globalne problemy finansowe firmy”.
Polska nie jest jedyna. Amerykański gigant „zamroził” bowiem do 2026 roku swoje wszystkie plany inwestycyjne związane z budową planowanych dotychczas fabryk półprzewodników w Niemczech i Polsce.
„Przez ostatnie miesiące pracowaliśmy nad przygotowaniem strategicznych inwestycji półprzewodnikowych. W ubiegłym tygodniu dostaliśmy od Komisji Europejskiej zielone światło na złożenie wniosku o pomoc publiczną dla Intela. To doświadczenie pozwoli nam sprawnie realizować podobne projekty i będziemy nad tym pracować w przyszłości” – przekazał wicepremier na platformie X.
Źródło kłopotów
Niegdyś wiodący na świecie producent układów scalonych wpadł w tarapaty w 2020 roku, w obliczu rosnącej konkurencji ze strony rywali, takich jak Advanced Micro Devices. Firma próbowała i cały czas próbuje sprostać wymaganiom stawianym przez branżę smartfonów i komputerów mobilnych, a te są wyśrubowane. Poważnym ciosem dla producenta chipów była też decyzja Apple o opracowaniu własnego procesora i zaprzestaniu korzystania z chipów Intela.
Masowe zwolnienia
W obliczu tych wyzwań Intel ogłosił plan gruntownej restrukturyzacji, połączony ze zwolnieniem 15 proc. pracowników. Firma bada również potencjalne cięcia w swoim portfolio, aby usprawnić operacje i rozwiązać problemy finansowe. Prezes Gelsinger uważa, że te strategiczne posunięcia ostatecznie przyniosą korzyści i pozwolą spółce stanąć na nogi.
To miała być rekordowa inwestycja
W czerwcu ub.r. Intel ogłosił, że planuje zainwestować 4,6 mld dol. w nowy, zatrudniający blisko 2 tys. osób, zakład integracji i testowania półprzewodników w Miękinie koło Wrocławia. Producent podał, że nowa fabryka, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim tego typu obiektem planowanym w niemieckim Magdeburgu, pomoże stworzyć pierwszy w Europie, kompleksowy i zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych. Niestety, projekt został zamrożony i trudno dziś jednoznacznie powiedzie© czy w ogóle będzie kontynuowany.
»» O biznesie Intela czytaj tutaj:
Intel szoruje po dnie. Nie będzie nowych fabryk!
Potężne zwolnienia u Intela. Co z inwestycjami w Polsce?
Będzie fabryka Intela! Publiczna pomoc w mega inwestycji
Gigantyczna strata
Firma wpadła w jeszcze większe tarapaty po ogłoszeniu wyników za II kwartał br., które wykazały gigantyczną stratę netto rzędu 1,61 mld dol., w porównaniu z dochodem netto w wysokości 1,48 mld dol. w analogicznym kwartale ub.r. W rezultacie inwestorzy zaczęli wyprzedawać akcje koncernu, co z kolei poskutkowało spektakularną przeceną walorów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ich wartość obniżyła się z około 50 do niespełna 21 dol.
Grzegorz Szafraniec
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» Rozmowa z Markiem Budziszem, publicystą i analitykiem o budowie silnej polskiej armii na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: