Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Bez kwot na mleko

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 czerwca 2014, 11:24

  • Powiększ tekst

Unia ma popłynąć miodem i mlekiem? - Planowane na 2015 r. zniesienia mechanizmu kwotowania przyczyni się do wzrostu produkcji mleka i przetworów mlecznych - wynika z raportu Komisji Europejskiej na temat sytuacji na rynku produkcji mleka.

Raport podsumowuje też wdrożenie przepisów "pakietu mlecznego" oraz zawiera analizy dotyczące wpływu na sytuację na rynku mleka planowanego na 2015 r. zniesienia systemu kwot.

Według raportu wzrostu produkcji mleka i produktów mlecznych wynikającego ze zniesienia kwot mlecznych można się spodziewać zwłaszcza w tych państwach członkowskich, które dotąd były tymi kwotami ograniczone, czyli: Irlandii, Niemczech, Holandii, Danii, Austrii, Polsce oraz we Francji.

Autorzy raportu zastrzegają, że wysokość produkcji będzie zależeć od tempa wzrostu konsumpcji zarówno w UE, jak i na świecie oraz od czynników takich m.in. jak ograniczenia środowiskowe.

Zniesienie kwot mlecznych nastąpi w 2015 r. W zamian ma obowiązywać tzw. pakiet mleczny, którego przepisy zostały przyjęte w lutym 2012 r. w następstwie kryzysu na rynku mleczarskim w 2009 roku.

Pakiet mleczny umożliwia organizacjom zrzeszającym producentów mleka negocjowanie odpowiednich cen surowego mleka dla rolników, których reprezentują. Pakiet umożliwia ponadto krajom członkowskim, pod pewnymi warunkami, stosowanie dobrowolnych dodatkowych narzędzi ochrony rolników. Państwa członkowskie mogą też wprowadzić obowiązek zawierania umów między producentami i przetwórcami mleka.

Według opublikowanego przez KE raportu taki obowiązek do tej pory wprowadziło 12 krajów członkowskich (Łotwa, Francja, Włochy, Hiszpania, Litwa, Węgry, Słowacja, Chorwacja, Cypr, Portugalia, Bułgaria i Rumunia); w kilku innych (Wielka Brytania, Belgia) uzgodniono kodeksy dobrych praktyk między rolnikami i organizacjami przetwórców.

Ponadto raport wskazuje, że w sześciu państwach członkowskich (Francji, Hiszpanii, Czechach, Belgii, Włoszech i Niemczech) oficjalnie uznanych przez państwo zostało łącznie 228 organizacji producentów mleka (zgodnie z krajowymi przepisami dotyczącymi uznawania organizacji producentów). W czterech z nich (Czechy, Niemcy, Hiszpania, Francja) organizacje te prowadziły negocjacje zbiorowe obejmujące między 4 a 33 proc. całości dostaw mleka.

Mechanizm kwotowania produkcji funkcjonuje w Polsce od 2004 r. Polska opowiadała się za utrzymaniem kwot mlecznych do 2020 r., argumentując, że dotychczasowy model regulacji rynku mleka zapewniał stabilną sytuację i opłacalność produkcji. Limit produkcji mleka dla Polski na sezon 2013/2014 wynosi ok. 10,06 mld kg. W lutym br. średnia cena płacona rolnikom za mleko wynosiła 123,70 zł za 100 litrów i była o 15 proc. niższa od ceny unijnej.

PAP/ JKUB/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych