Wirtualna rzeczywistość ratunkiem na nowotwór
Sesje wirtualnej rzeczywistości pomagają zmniejszać ból odczuwany przez pacjentów onkologicznych - informuje czasopismo „Cancer”. Ta nieinwazyjna, niefarmakologiczna metoda mogłaby być wartościowym uzupełnieniem standardowej terapii, poprawiającym jakość życia osób chorych na raka.
Nowe badanie (http://dx.doi.org/10.1002/cncr.35282)) lekarzy z Georgetown University School of Medicine i MedStar Health (USA) wykazało, że 10-minutowa sesja wirtualnej rzeczywistości (VR) istotnie zmniejsza ból u hospitalizowanych pacjentów nowotworowych. Nawet dzień po jej odbyciu uczestnicy odczuwali korzyści.
Co zamiast opioidów
Jak wyjaśniają autorzy publikacji, większość osób z chorobami onkologicznymi doznaje silnego bólu. Zwyczajowo stosowane przeciwko niemu leczenie obejmuje mocne środki, takie jak opioidy.
Już wcześniej wykazano, że sesje VR, które pozwalają „zanurzyć się” w innym środowisku, są skutecznym, choć całkowicie nieinwazyjnym i niefarmakologicznym, sposobem zmniejszania bólu w różnych populacjach pacjentów. Brakowało jednak dotąd danych dotyczących osób chorych na raka.
Aby to zbadać, lekarze przydzielili losowo 128 dorosłych chorych na nowotwór i odczuwających regularnie ból umiarkowany lub silny do dwóch grup. Jedna odbyła 10-minutową immersyjną interwencję VR przedstawiającą spokojne, przyjemne otoczenie; druga - 10-minutową sesję oglądania dwuwymiarowej prezentacji na tablecie.
VR ratunkiem
Okazało się, że choć obie interwencje zmniejszyły ból, to efekt po sesjach VR był dużo lepszy. W grupie korzystającej z tabletu średni spadek nasilenia bólu wyniósł 0,7 punktu, podczas gdy w grupie VR - 1,4 punktu. Dwadzieścia cztery godziny po odbyciu sesji uczestnicy z grupy VR nadal odczuwali ból na niższym poziomie niż przed interwencją. Ci sami pacjenci zgłaszali również poprawę związaną z „uciążliwością” bólu (jak bardzo ból im przeszkadzał, niezależnie od jego nasilenia) i ogólnym cierpieniem, a także wyrazili zadowolenie z interwencji.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Chiński joker przy grze o Ukrainę
Ustawa o bonie energetycznym wycofana! „Uwolnienie cen”
_Sasin: transformacja energetyczna trafia na śmietnik-
_Niemal milion kierowców „trafionych-zatopionych”-
„Wyniki naszego badania sugerują, że immersyjna wirtualna rzeczywistość może być skuteczną, niemedyczną strategią poprawiającą jakość życia osób odczuwających ból nowotworowy - podsumowują autorzy publikacji. - Chociaż przeprowadziliśmy je wśród pacjentów hospitalizowanych, w przyszłości należy się skupić także na ocenie terapii VR w warunkach ambulatoryjnych oraz zbadać wpływ różnych treści VR, różnych rodzajów bólu i różnych populacji pacjentów”.
„Być może pewnego dnia osobom cierpiącym z powodu bólu onkologicznego takie terapie będą przepisywane przez lekarzy do stosowania w domu jako dodatek do zwykłych strategii leczenia, takich jak leki przeciwbólowe” - dodaje.
PAP/ as/