Zawyżone zarobki w Orlenie? „Wymysły ekipy Tuska”
„Nie spodziewałem się, że będę musiał to pisać codziennie, ale dzisiejsze wymysły ekipy Tuska o rzekomych zawyżonych wynagrodzeniach w SSP za rządów PiS to albo skrajna głupota, albo celowe działanie na usilne wywołanie jakiejkolwiek afery po przegranych wyborach” – tak zaczyna swój wpis na platformie X (dawniej Twitter) Jacek Sasin, polityk PiS, który w rządzie Matusza Morawieckiego pełnił urząd ministra aktywów państwowych, a wcześniej był wicepremierem.
To odpowiedź polityka na informację, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie na nowo podjęła śledztwo związane z naruszeniem ustawy kominowej i ustawy okołobudżetowej w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.
Zawiadomienie w tej sprawie złożyli posłowie KO Agnieszka Pomaska i Tomasz Nowak. Na konferencji prasowej przedstawili oni swoje ustalenia dotyczące zarobków w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Skupili się na Orlenie i zarobkach byłego prezesa Daniela Obajtka i pozostałych członków zarządów oraz członków rady nadzorczej.
Jacek Sasin postanowił wyjaśnić, jak sprawa wygląda z jego punku widzenia:
„To my obniżyliśmy (czasami kilkukrotnie) wynagrodzenia w państwowych spółkach” - przekonuje polityk i wylicza:
„1) Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych wynagrodzenia członków zarządów w spółkach ustalają ich rady nadzorcze. To organy nadzoru spółek, a nie Ministerstwo Aktywów Państwowych, decydują o wysokości wynagrodzeń członków zarządów i zawierają z nimi umowy. Decyzje te były podejmowane w oparciu o przepisy prawa i opinie prawne dotyczące skutków tych przepisów. Cała dokumentacja w tym zakresie jest w SSP do wglądu obecnie rządzących.
2) Do wynagrodzeń zarządów w spółkach Skarbu Państwa ma również zastosowanie tzw. ustawa kominowa, czyli Ustawa z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.
3) Ustawa ta została wprowadzona, by zapobiec obchodzeniu limitów zarobków, które miało miejsce na mocy wcześniej obowiązujących przepisów.
4) Ustawa stanowi, że wynagrodzenie członków zarządów spółek, w których Skarb Państwa ma udziały składa się z części stałej i zmiennej. Część stałą ustala się z uwzględnieniem skali działalności spółki, zmienna natomiast uzależniona jest od poziomu realizacji celów zarządczych w danym roku obrotowym.
5) Wprowadzenie tych przepisów w 2016 roku, doprowadziło do zasadniczego ograniczenia zarobków w zarządach spółek z udziałem Skarbu Państwa”.
„Im szybciej tę koalicję odsuniemy od władzy tym lepiej dla Polski” - podsumował Jacek Sasin.
na podst. X i PAP/bz
Chiński joker przy grze o Ukrainę
Ustawa o bonie energetycznym wycofana! „Uwolnienie cen”