Naukowcy zbadali, jak samotność wpływa na mózg
Kobiety, które czują się samotne, mają w mózgach bardziej aktywne rejony związane z łaknieniem. Mają też złe nawyki żywieniowe i gorsze zdrowie psychiczne.
Naukowcy z University of California, Los Angeles (USA) opisali związki między poczuciem samotności i złą dietą.
Nie od dziś wiadomo, że otyłość ma związek z depresją i lękami, a objadanie się to często mechanizm chroniący przed uczuciem samotności. Eksperci postanowili się jednak przyjrzeć, jakie mechanizmy działające w mózgu mogą się za tym kryć.
Dotąd nie prowadzono badań nad tym, jak mózg przetwarza samotność i jak to się wiąże z otyłością oraz zdrowiem – podkreśla dr Arpana Gupta, współautorka publikacji, która ukazała się w piśmie „JAMA”
Dr Gupta z zespołem przeprowadzili ankiety wśród prawie stu kobiet, sprawdzając ich wsparcie społeczne oraz odczucia samotności i izolacji.
Badacze odkryli, że kobiety czujące się samotne ważyły więcej, miały gorszą dietę, silniejsze łaknienie, częściej jadły dla przyjemności oraz w niekontrolowany sposób, a także częściej cierpiały z powodu lęków i depresji.
Z kolei analiza aktywności ich mózgów pokazała, że na obrazki ze słodkim jedzeniem samotne kobiety reagowały silniej, a słabiej na ilustracje związane z powstrzymywaniem się od jedzenia.
To interesujące wyniki, ponieważ dostarczają dowodów na to, co intuicyjnie wiemy – mówi dr Gupta. .
Samotność w istotny sposób wpływa na samopoczucie.
Jeśli ktoś ma szczególnie silne łaknienie, więcej je, może zacząć cierpieć na depresję lub lęki, a to z kolei skłoni go do dalszego objadania się. To błędne koło między niezdrowym jedzeniem a negatywnymi symptomami psychicznymi – dodaje Xiaobei Zhang – główna autorka publikacji.
Marek Matacz (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:_
Koniec marzeń o produkcji czołgów? Dwugłos ekspertów_
Fukushima: Tajemnicze narośla w sercu reaktora ZDJĘCIA