Król kokainy nie zostanie marką
Nazwisko kolumbijskiego barona narkotykowego Pabla Escobara nie może zostać zarejestrowane jako znak towarowy w Unii Europejskiej - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Brat bossa chciał wprowadzić na rynek smartfon o nazwie Escobar Fold 1.
TSUE podtrzymał decyzję unijnego urzędu ds. własności intelektualnej (EUIPO), który w 2022 r. odrzucił zgłoszenie znaku towarowego przez firmę Escobar Inc. W efekcie spółka Escobar zaskarżyła tę odmowę do Trybunału.
Sprzeczne z wartościami
Zdaniem Trybunału, EUIPO prawidłowo uznało, że „imię i nazwisko Pabla Escobara (jest kojarzone) w większym stopniu z handlem narkotykami i z narkoterroryzmem, a także z wynikającymi z nich zbrodniami i cierpieniem, aniżeli z jego ewentualnymi dobrymi uczynkami na rzecz ubogich w Kolumbii” - stwierdzili sędziowie Trybunału.
„Taki znak towarowy będzie zatem postrzegany jako sprzeczny z wartościami i podstawowymi normami moralnymi” - dodali.
Smartfon i kryptowaluta
Firma Escobar Inc. - jak podał Reuters - została założona w Puerto Rico przez brata Pabla Escobara, Roberto de Jesusa Escobara Gavirię, który spędził 12 lat w więzieniu za udział w organizacji przestępczej swojego brata.
Gaviria powiedział w 2020 roku, że jego firma wprowadzi na rynek smartfon o nazwie Escobar Fold 1. Według strony internetowej firma obecnie sprzedaje kryptowalutę o nazwie Escobar Cash.
Zabity w 1993 r. w trakcie policyjnej obławy Pablo Escobar nazywany „królem kokainy” był uznawany w latach 80. XX w. za jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych baronów narkotykowych na świecie.
Escobar zyskał fortunę dzięki wartym miliony dolarów transportom kokainy, którą jego kartel kierował głównie do Stanów Zjednoczonych.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Wzrost VAT już ma skutki: Ceny rosną zastraszająco
Będziemy pracować dłużej: Wiek emerytalny - w górę
Koniec z ogrzewaniem węglem. Unia wkroczy do Twojego domu