Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Na Litwie mają już euro

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 16 czerwca 2014
  • 16:53
  • 1
  • Tagi: Bruksela EUR Euro euroland finanse Komisja Europejska Litwa Parlament Europejski Parlament Europejski - błąd Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Litewska mennica wybiła w poniedziałek pierwsze narodowe monety o nominale 1 euro. Do strefy euro Litwa ma przystąpić 1 stycznia 2015 roku.

"To jest historyczny dzień. Litwa wkracza do wspólnej europejskiej przestrzeni walutowej" - powiedział premier Algirdas Butkeviczius, który zainaugurował, wspólnie z prezesem zarządu Litewskiego Banku Vitasem Vasiliauskasem, wybijanie euro na Litwie.

Zgodnie z przyjętą zasadą, monety euro we wszystkich krajach eurolandu, mają wspólny rewers i narodowy awers. Na awersie litewskich monet euro jest Pogoń - godło Litwy.

Masowe bicie euro w tym kraju rozpocznie po formalnym ogłoszeniu decyzji Unii Europejskiej w sprawie zmiany litewskiej waluty. Szacuje się, że Litwa będzie potrzebowała około 370 mln monet euro.

Komisja Europejska przed kilkoma tygodniami uznała, że Litwa spełnia tzw. kryteria konwergencji i jako termin przyjęcia wspólnej waluty przez ten kraj zaproponowała 1 stycznia 2015 r. Ostateczna decyzja zapadnie podczas unijnego szczytu 26-27 czerwca oraz gdy swoją opinię wyda Parlament Europejski.

Wyniki ostatniego Eurobarometru wskazują, że wśród Litwinów rośnie optymizm w sprawie przyjęcia euro. Odsetek Litwinów popierających wprowadzenie w ich kraju europejskiej waluty w kwietniu wyniósł 46 proc., czyli o 5 punktów proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Przeciwko było 48 proc. badanych, czyli o 6 punktów proc. mniej niż rok temu. Sześć procent respondentów nie miało zdania.

Litwa ubiegała się o przyjęcie do strefy euro w 2007 roku, jednak KE uznała wówczas, że nie pozwala na to inflacja nieznacznie przekraczająca dopuszczalny limit.

Litwa, która przystąpiła do Unii Europejskiej w maju 2004 r., będzie 19. państwem z euro. Wspólną walutę mają już pozostałe dwa kraje bałtyckie: Łotwa (od 1 stycznia 2014 r.) i Estonia (od 1 stycznia 2011 r.)

(PAP)

aki/ ala/

Komentarze