Hołownia mówi, co zrobi w sprawie prezesa NBP
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oznajmił, że nie wykona postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, a w związku z tym wniosek o Trybunał Stanu dla szefa NBP Adama Glapińskiego będzie dalej procedowany.
Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie zamrażające, w którym zabronił zajęcia się wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.
TK popełnił błędy
Hołownia poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że otrzymał odpis postanowienia TK z 17 kwietnia w sprawie wniosku o TS dla Glapińskiego.
Postanowienie nazwane jest „samozabezpieczającym”. Kancelaria Sejmu wykonała, jak mówił, „bardzo intensywne analizy prawne” postanowienia TK i stwierdziła, że TK „w sposób oczywisty przekroczył swoje uprawnienia”.
Marszałek Sejmu wyjaśniał, że na prezydium Sejmu przedstawił opinię prawników z Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji Sejmu nt. postanowienia TK.
„Autorzy opinii wskazali błędy, które popełnił TK: brak podstawy prawnej, orzekanie nie w takim składzie, w jakim powinien oraz powoływanie się na rozstrzygnięcia TK, które już wcześniej zostały zakwestionowane” - relacjonował.
Hołownia zadeklarował więc, że nie wykona postanowienia TK, a wniosek o TS dla szefa NBP będzie procedowany zgodnie z prawem.
Wniosek z uchybieniami
Hołownia poinformował jednak, że także do wniosku o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu wkradły się błędy.
Służby prawne Sejmu, po analizie wniosku o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu, wskazały, że „są w nim uchybienia i konieczności uzupełnienia, dlatego zgodnie z art. 6 ustawy o Trybunale Stanu skierowałem dzisiaj ten wniosek do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej celem wydania opinii, czy Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej zgadza się z opinią prawników sejmowych, że należy odesłać ten wniosek w celu uzupełnienia istotnych kwestii formalnych do wnioskodawców”.
Jest wniosek o postawienie prezesa NBP przed TS
Podkreślił, że sam jest zwolennikiem postawienia Glapińskiego przed TS natomiast, jak dodał, „uważam, że powinno się to odbywać bez żadnych wątpliwości formalnych i prawnych”.
Posłowie koalicji rządowej 26 marca złożyli wstępny wniosek o postawienie prezesa NBP przed TS. Wniosek podpisało 191 posłów. Wobec Glapińskiego wysunięto osiem zarzutów, m.in. złamanie konstytucji i ustawy o NBP poprzez dokonywanie skupu aktywów w latach 2020-2021 oraz m.in. interwencji walutowych bez należytego upoważnienia.
Olga Łozińska (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Specsłużby docenione przez Tuska. Będą ekstra podwyżki
Komedia! Jak odwołano i przywrócono ocieplenie klimatu