Giełdy. U nas wakacje, a na Wall Street mocne tąpnięcie
Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów, a inwestorzy czekają na wyniki kwartalne spółek i posiedzenie Fed. Liderem spadków były akcje Tesli, które jeszcze dzień wcześniej zyskały na wartości ponad 15 proc.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,49 proc., czyli o 570 punktów i wyniósł 37.815,92 pkt. Indeks zanotował w kwietniu najgorszy miesiąc od września 2022 roku.
S&P 500 na koniec dnia stracił 1,57 proc. i wyniósł 5.035,69 pkt. Indeks zakończył serię pięciu wzrostowych miesięcy z rzędu.
Nasdaq Composite spadł o 2,04 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.657,82 pkt.
Indeks spółek o mniejszej kapitalizacji Russell 2000 spada o 1,75 proc. i wynosi 1.980,79 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 6,41 proc., do 15,61 pkt.
Rosły rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Rentowności 2-letnich papierów wzrosły do 5 proc., a 10-letnich podskoczyły do 4,69 proc.
Nerwowe oczekiwanie na decyzję Fed
„Kiedy spojrzymy na rozmiar, zakres i skalę rajdu od październikowych minimów, a następnie nałożymy na to uporczywość inflacji, (…) nie zdziwiłoby mnie dalsze osłabienie rynku przez pewien czas” - powiedział Dan Greenhaus, główny strateg Solus Alternative Asset Management.
W najbliższych dniach kluczowa dla rynków finansowych będzie środowa decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych. Inwestorzy oczekują, że stopy procentowe pozostaną bez zmian po środowym posiedzeniu, a uwaga rynków będzie skupiać się na komentarzach prezesa Fedu Jerome’a Powella odnośnie planów na najbliższą przyszłość ze strony Fedu.
„Chociaż w pierwszych trzech miesiącach roku największa gospodarka świata spowolniła gwałtowniej niż oczekiwano, kluczowe odczyty wzrostu cen pokazują, że inflacja pozostaje uporczywa, co rozwiewa nadzieje na wcześniejsze i wielokrotne obniżki stóp procentowych” – powiedziała Susannah Streeter, dyrektorka ds. pieniądza i rynków w Hargreaves Lansdown.
„Jeśli stopy procentowe rzeczywiście utrzymają się na wyższym poziomie znacznie dłużej, budzi to obawy o perspektywy wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych” - dodała.
Ipek Ozkardeskaya, starsza analityczka w Swissquote, wskazywała, że podczas gdy sezon wyników idzie dobrze, a analitycy podnieśli prognozy wyników na drugi kwartał, rosnąca niepewność co do cięć stóp procentowych stłumiła reakcję rynku.
„Oczekiwania poprawiają się nie tylko dla spółek Big Tech, ale w wielu innych sektorach, co sugeruje, że rajd spółek IT może w końcu się rozszerzyć” - napisała w komentarzu.
„Jednym z głównych zagrożeń dla tych pozytywnych prognoz jest Fed. Jeśli oczekiwania Fedu staną się jastrzębie, możemy zobaczyć, jak rajd na rynku akcji zatrzymuje się” - dodała.
Kluczowe raporty kwartalne. Co z tą Teslą?
W tym tygodniu rynek pozna raporty kwartalne m.in. takich spółek jak Apple i Amazon.
Akcje Tesli spadły ponad 5 proc., po 15-proc. wzroście na poprzedniej sesji, po raporcie, że dyrektor generalny Elon Musk zwolnił dwóch członków kadry kierowniczej wyższego szczebla i planuje zwolnić setki kolejnych pracowników.
McDonald’s spadł niespełna 0,5 proc. po przedstawieniu wyników finansowych spółki, będących poniżej oczekiwań.
Akcje Coca-Cola Company spadły 0,4 proc., mimo wyników kwartalnych powyżej oczekiwań.
Eli Lilly zyskał 6 proc. po tym jak spółka podniosła prognozę przychodów za cały rok.
3M zyskał prawie 5 proc. po publikacji zysku na akcję wynoszącym w I kwartale 2,39 USD. Rynek oczekiwał 2,10 USD.
Porcja danych makro
Inwestorzy otrzymali we wtorek sporą porcję najnowszych danych makro z amerykańskiej gospodarki.
Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w kwietniu do 97 pkt. z 103,1 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 104,7 pkt. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 104 pkt.
Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago spadł w kwietniu do 37,9 pkt. z 41,4 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 45 pkt.
Indeks cen nieruchomości FHFA (Federal Housing Finance Agency), informujący o zmianach średnich cen domów jednorodzinnych w USA, wzrósł w lutym o 1,2 proc. mdm. Rynek oczekiwał, że indeks wzrośnie o 0,2 proc. mdm. Miesiąc wcześniej indeks cen nieruchomości FHFA spadł o 0,1 proc. mdm.
Indeks cen domów S&P/Case-Shiller, obrazujący ceny nieruchomości w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych, wzrósł w lutym o 7,29 proc. rdr i wzrósł o 0,61 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 6,7 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 6,58 proc. rdr. Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj zniżkują o 1,11 proc. do 81,71 USD za baryłkę, a czerwcowe futures na Brent spadają o 0,60 proc. do 87,87 USD/b.
PAP, sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Co zarządziła Unia w sprawie miodu, dżemu i mleka?
Wyrok na CPK ogłoszony! Okęcie idzie do rozbudowy