Nigdy nie było tylu milionerów
Nigdy wcześniej na świecie nie było tak wielu milionerów dolarowych, których majątek byłby tak duży. To wynik przede wszystkim wzrostu cen akcji - ocenia firma Capgemini w dorocznym raporcie.
Światowy Raport Zamożności 2024 (World Wealth Report) firmy doradczej Capgemini opracowywany jest od 1997 roku. W tegorocznej edycji oceniono majątki ludzi z 71 krajów.
Najwięcej w Ameryce
Okazuje się, że liczba osób zamożnych - czyli tych, którzy mają do dyspozycji, poza głównym miejscem zamieszkania, środki przekraczające milion dolarów - wzrosła rok do roku o 5,1 proc. W w 2023 r. było ich 22,8 mln.
Wzrósł też ich majątek. Jego łączną wartość szacuje się na 86,8 bln dolarów. Stanowi to wzrost o 4,7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.
»» O najbogatszych Polakach czytaj tutaj: Luksus po polsku. Na co wydają najbogatsi?
Liczba milionerów na świecie oraz wartość ich majątków są najwyższe od 1997 r.
Największy wzrost liczby indywidualnych milionerów w 2023 r. odnotowano w Ameryce Północnej – o 7,1 proc. Ich bogactwo wzrosło o 7,2 proc.
Zarabiają na giełdzie. I tracą
Autorzy raportu twierdzą, że wzrost bogactwa był możliwy głównie dzięki wzrostom na giełdach na całym świecie: amerykański indeks Nasdaq wzrósł w 2023 roku o 43 proc., S&P 500 - o 24 proc., indeks CAC 40 w Paryżu zyskał 16 proc., a DAX we Frankfurcie - 20 proc.
„Akcje giełdowe skoczyły w związku z rozwojem rynku technologicznego, który był podsycany entuzjazmem dla generatywnej sztucznej inteligencji i jej potencjalnego wpływu na gospodarkę” – czytamy w raporcie.
Natomiast rok wcześniej, czyli w 2022 r. odnotowano największy spadek liczby milionerów od dekady. To też związane było z giełdą - spadek liczby milionerów wynikał ze spadku cen akcji.
PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Masz fotowoltaikę? Będą ważne zmiany w rozliczeniach
Praca z domu i 42 tys. zł miesięcznie. Nawet bez studiów