Można już sprawdzić kupowany samochód lub czy autobus, który będzie wiózł dziecko na wakacje jest sprawny
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło dwie e-usługi, które pozwolą on-line sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach. Obie są bezpłatne.
Zakup używanego samochodu lub innego pojazdu zawsze napawa wieloma obawami: czy informacje przedstawione przez sprzedawcę są zgodne ze stanem faktycznym. Teraz w dokonaniu wyboru może pomóc bezpłatna usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Historia Pojazdu. Dzięki niej będziemy mogli bezpłatnie, szybko i w łatwy sposób sprawdzić podstawowe informacje o pojeździe zarejestrowanym w Polsce.
Jak podkreśla ministerstwo usługa skierowana jest głównie do kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce oraz sprzedających używane samochody, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.
Dzięki tej usłudze można sprawdzić m.in: czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne (oraz czy wcześniej regularnie - w terminie przechodził badania techniczne), jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.), dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa, liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna czy firma lub organizacja oraz czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.
Informacje o pojeździe pochodzą z pewnego i wiarygodnego źródła, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych, na mocy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
Dostęp do tych danych jest prosty. Aby uzyskać informacje o pojeździe należy podać trzy dane na stronie serwisu www.historiapojazdu.gov.pl: unikalny numer pojazdu nadawany przez producenta - VIN, datę pierwszej rejestracji pojazdu, numer rejestracyjny, które to dane można uzyskać od właściciela lub sprzedawcy.
Strona usługi jest dostępna z każdego urządzenia z internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne. Usługa jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach usługi udostępniane są wyłącznie informacje o pojeździe, bez danych o właścicielach.
Z kolei "Bezpieczny Autobus" to e-usługa, która pozwoli szybko i w łatwy sposób sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym codziennie jeździmy do pracy lub szkoły. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi ona jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.
Usługa skierowana jest m.in. do podróżujących autokarami, autobusami, czy innymi pojazdami do przewozu osób, przewoźników autobusowych, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.
Dzięki niej sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar: ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne, dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu, komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.
Według MSW uruchomienie usługi przyczyni się także do zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób, pomagając wychwycić nieuczciwe firmy oferujące przejazd pojazdami z nieważnym przeglądem technicznym czy bez ubezpieczenia OC.
Ministerstwo zapewnia, że usługa będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie dostępna z każdego urządzenia z Internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne. Informacje wyświetlane w ramach usługi są wiarygodne, bo pochodzą bezpośrednio z rejestru państwowego, jakim jest Centralna Ewidencja Pojazdów, prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych.
Opr. Jas