AKTUALIZACJA
Minister zdrowia za wyższą akcyzą na alkohol i papierosy
Kierująca resortem zdrowia Izabela Leszczyna rozmawiała z ministrem finansów o zwiększeniu podatku akcyzowego na alkohol i papierosy. Ujawniła, że MF ma analizy jednoznacznie wskazujące, że w Polsce papierosy i mocny alkohol są najtańsze w Europie.
„Każdy minister zdrowia chciałby, żeby obywatele jego państwa nie nadużywali alkoholu, pili go mniej i nie palili papierosów” – powiedziała Leszczyna na antenie TVN24. Przyznała, że trzeba do tego dążyć małymi krokami, jak edukacja, promowanie zdrowego stylu życia, czy podwyżka akcyzy, do czego namawiała ministra finansów Andrzeja Domańskiego.
Alkohol na stacjach – projekt prawie gotowy
Minister zdrowia pytana była również o to, jak docelowo wyglądać ma sprzedaż alkoholu na stacjach paliw. Wyjaśniła, że nie chodzi o to, by całkowicie zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, ale należy wprowadzić tam ograniczenia w godzinach nocnych, tj. między godz. 22 a 6 rano. Poinformowała, że prace nad projektem stosownych przepisów są już w MZ na końcowym etapie. „Chciałbym, żeby polskie społeczeństwo, żebyśmy my wszyscy się cywilizowali, także jeśli chodzi o spożywanie alkoholu. Stacje benzynowe nie są od sprzedawania alkoholu, tylko benzyny” – podkreśliła szefowa resortu zdrowia.
E-papierosy znikną z internetu. Nie będzie reklam
Izabela Leszczyna, dopytywana o zakaz sprzedaży e-papierosów, którego wprowadzenie było zapowiadane na okres wakacyjny, przyznała, że proces legislacyjny się wydłuża. Przypomniała jednocześnie, że do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafiła już informacja o projekcie nowelizacji ustawy zakazującej sprzedaży elektronicznych papierosów, zarówno jedno- jak i wielorazowych, które nie mają nikotyny, dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. „W tej ustawie także zakażemy sprzedaży takich papierosów przez internet i zakażemy ich reklamowania” – podsumowała Leszczyna.
Źródło: PAP, TVN24
Oprac. GS
KOMENTARZ Temat akcyzy na alkohole zainteresował Magdalenę Zielińską, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. Specjalnie dla naszego portalu skomentowała ona bieżącą sytuację i planowane działania rządu**:
„Trzeba z całą mocą podkreślić, że wina są wyrobami spoza zakresu dyskusji o – sugerowanej – zbyt niskiej akcyzie na napoje alkoholowe i używki. Cena wina w Polsce wcale nie jest niska, w porównaniu z wieloma krajami UE, co ma związek właśnie z obciążeniem podatkiem akcyzowym. W 15 krajach Wspólnoty akcyza na wina spokojne jest zerowa. W Polsce natomiast stawka rośnie rok do roku o 5 proc. Kolejne podwyżki już są zaplanowane aż do 2027 roku. W tej chwili podatek akcyzowy wynosi 211 zł od hl gotowego wyrobu, a za trzy lata będzie to 245 zł. Natomiast konsumpcja jest u nas wielokrotnie niższa niż w innych krajach UE. Przeciętny Polak spożywa rocznie 6,7 l wszystkich wyrobów winiarskich, natomiast średnioroczna unijna konsumpcja na osobę samego tylko wina gronowego przekracza 22 litry„.
Magdalena Zielińska, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Kierowcy muszą mieć dodatkowy przedmiot od 7 lipca!
Niemieckie patrole w Polsce - na to zgodził się Tusk!