Plan dla poczty: będzie prowadzić biznes albo usługi
Klasycznych listów i paczek będzie coraz mniej, więc musimy zachować swoją rolę pocztową, ale jednocześnie otworzyć nowe linie biznesowe, nowe działalności usługowe - tłumaczył w Katowicach prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Wśród rozważanych propozycji wymienił usługi gastronomiczne.
Mikosz nawiązał do przedstawionego 14 sierpnia planu transformacji firmy, który zakłada m.in. dostosowanie jej do realiów rynku i wprowadzenie programu dobrowolnych odejść, który ma objąć ponad 9 tys. osób, czyli 15 proc. załogi.
Linie biznesowe
Pytany, czy plan jest rewolucją, czy ewolucją Mikosz odpowiedział, że dla Poczty Polskiej to ewolucja, ale decyzje są rewolucyjne.
Klasyczne listy i paczki pocztowe gasną, będzie ich coraz mniej, więc my musimy zachować swoją rolę pocztową, ale jednocześnie otworzyć nowe linie biznesowe, nowe działalności usługowe, po to, żeby poczta mogła nadal pełnić swoją rolę tradycyjną i tę nową, taką jak usługi finansowe, trochę sprzedaży detalicznej, usługi dla obywatela; mamy w planie bardzo dużo pomysłów na to, jak utrzymać naszą strukturę - deklarował Mikosz.
Narodowy operator cyfrowy
Wśród koniecznych zmian wymienił te związane z wejściem w erę cyfrową.
Jednym z pomysłów jest system tzw. przesyłek e-poleconych. Mamy zbudowany system, żeby być narodowym operatorem cyfrowym. W Polsce już za chwilę, mówimy o miesiącach, wejdzie ustawa o e-doręczeniach i tak naprawdę stopniowo instytucje publiczne będą przerzucały się na takie komunikowanie z obywatelem - wskazał.
Prezes ocenił, że Poczta Polska ma tu ważną rolę: aby być operatorem e-doręczeń, jednocześnie zapewniając tym, którzy z skrzynek elektronicznych nie korzystają, tzw. pocztę hybrydową.
Galerie pocztowe
Powtórzył wcześniejszą deklarację, że placówki pocztowe - zarówno 4,6 tys. punktów własnych, jak i 3 tys. agencji - nie będą likwidowane. Sieć największych placówek w centrach dużych miast ma zostać przekształcona w „galerie pocztowe”.
Chcielibyśmy, żeby nasze budynki, które mają ogromną historię, są fantastycznie zlokalizowane, są po prostu ładne - żeby zamienić je w punkty usługowo-handlowo-.. może nawet gastronomiczne. Czyli takie, żeby był powód do przyjścia na pocztę w centrum miasta, aby wykorzystać aktywa, które mamy do tego, żeby zmienić nasz wizerunek na nowoczesną firmę - uściślił.
Ocenił, że plan inwestycji w tym zakresie jest do zrealizowania dzięki posiadanemu przez Pocztę Polską majątkowi (zabezpieczenia), a także dzięki elementom finansowym w planie transformacji, które mają przywrócić firmie rentowność.
Mikosz potwierdził, że w ciągu kilku tygodni uruchomiony ma zostać program dobrowolnych odejść, który „dotyczy trochę mniej, niż 10 tys. osób”.
»»Czytaj tutaj:
Związkowcy z Poczty Polskiej zapowiadają strajk
Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, największy operator pocztowy w kraju. Zatrudnia ok. 62 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całym kraju.
PAP/bz
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Już 2 września rusza telewizja wPolsce24!
Branża tonie? Spadek produkcji aut o 72 proc. w lipcu
Dramat! Załamanie w wynikach finansowych polskich firm
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: