Zmiana granic w centrum Europy! Spokojnie, to nie wojna
Władze Szwajcarii i Włoch poprawią przebieg granicy między tymi państwami w Alpach - poinformował portal BBC News. Jest to konieczne ze względu na topnienie tamtejszych lodowców, spowodowane przez ocieplanie się klimatu.
Odcinki granicy szwajcarsko-włoskiej wyznaczone są przez naturalne zjawiska takie jak grzbiety lodowców lub obszary powyżej granicy wiecznego śniegu. Jednak topniejące lodowce doprowadziły do przesunięcia tych granic, co spowodowało, że oba państwa postanowiły się porozumieć w tej sprawie i podjąć działania.
Granice mają zostać zmienione w regionie Plateau Monte Rosa, Rifugio Carrel i Gobba di Rollin. Jest to obszar niedaleko jednego z najwyższych szczytów Europy, Matterhornu (wyoskość 4478 m), w pobliżu którego znajduje się wiele popularnych ośrodków narciarskich.
Nowe granice z uwzględnieniem gospodarczych interesów
W piątek rząd Szwajcarii poinformował, że nowe granice zostaną wytyczone z uwzględnieniem gospodarczych interesów obu państw. Tego samego dnia Berno zatwierdziło porozumienie w sprawie zmiany granic. Według informacji ze Szwajcarii, we Włoszech trwa jeszcze proces zatwierdzania porozumienia, a umowa zostanie opublikowana po jej podpisaniu. Aktualizacja granic ma pomóc w jasnym określeniu, które państwo odpowiada za ochronę danych obszarów naturalnych.
Opublikowane we wrześniu 2023 roku statystyki pokazały, że w tamtym roku szwajcarskie lodowce straciły 4 proc. swojej objętości. Jest to druga najwyższa taka wartość w historii. W 2022 roku odnotowano rekordowe topnienie, które wyniosło 6 proc. objętości lodowców w Szwajcarii.
Szwajcarska Sieć Monitorowania Lodowców (Glamos) twierdzi, że obserwowane rekordowe topnienie lodowców to efekt bardzo ciepłych okresów letnich i niskich opadów śniegu zimą. Według naukowców, jeśli taka pogoda się utrzyma, to proces ten będzie przyspieszać. Rok temu Glamos ostrzegał, że przy obecnym tempie topnienia lodowców w Szwajcarii, mało prawdopodobne jest zahamowanie tego procesu. Eksperci alarmują, że największy lodowiec Alp, Aletsch, może zniknąć w ciągu pokolenia, jeśli nie zostanie ograniczona emisja gazów cieplarnianych.
W ostatnich latach w wyniku topnienia i zmniejszania się lodowców w Alpach odkryto zwłoki kilku wspinaczy oraz szczątki samolotu, który rozbił się w 1968 roku.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Trwa zwijanie państwa! Orlen likwiduje kolejny program
Zbadali pomidory z dyskontów w laboratorium. Jakie wyniki?
Idzie wielkie bezrobocie? „Coraz mniej ofert”
»» Rozmowa z red. Stanisławem Koczotem o rosnącej szybko groźbie powrotu wysokiego bezrobocia na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: