Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Kartą będzie taniej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 lipca 2014, 16:26

  • 1
  • Powiększ tekst

Resort finansów spodziewa się wyraźnego obniżenia kosztów transakcji kartami płatniczymi, które ponoszą sklepy i punkty usługowe.

Od 1 lipca stawka opłaty interchange nie może przekroczyć 0,5 proc. wartości transakcji płatniczej, dokonanej przy użyciu karty.

Dotychczas interchange, która jest jednym z głównych składników opłat, jakie ponoszą właściciele placówek umożliwiających płatności kartą, wynosiła 1,2-1,3 proc. Pozostałe składniki to opłaty procesingowe i marża agenta rozliczeniowego. W sumie przez to, że płacimy kartą sklepy musiały oddawać ok. 2 proc. wartości każdej transakcji. Kosztami tymi w ostatecznym rozrachunku obciążani są konsumenci pod postacią wyższych cen.

Ministerstwo Finansów przypomniało w poniedziałkowym komunikacie, że na polskim rynku usług płatniczych działa kilkunastu niezależnych agentów rozliczeniowych. "Warto więc zapoznać się z ofertą przynajmniej kilku z nich, aby wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie" - radzi resort.

Obniżka, do której doszło od 1 lipca, jest już drugą w ciągu kilkunastu miesięcy. Efekty pierwszej nie napawają optymizmem. Z badania, które - na grupie ok. 1 tys. przedsiębiorców - przeprowadził Związek Pracodawców i Przedsiębiorców (ZPP) wynika, że mało firm odczuło spadek opłaty interchange.

Powodem było to, że agenci rozliczeniowi, którzy również czerpią korzyści z płatności kartą, zwiększyli swoje zyski. Winni byli też sami przedsiębiorcy, którzy nie domagali się aktywnie obniżenia opłat i nie szukali nowych, tańszych agentów rozliczeniowych.

"Ministerstwo Finansów przypomina, że w przypadku ustalenia w umowie wyższej stawki opłaty interchange niż wskazana w ustawie, należy stosować maksymalną stawkę ustawową" - podkreślił resort.

Zdaniem resortu finansów obniżka podstawowej opłaty z tytułu przyjmowania płatności kartami płatniczymi powinna stanowić zachętę do rozpoczęcia akceptacji kart przez punkty handlowo-usługowe, które dotychczas nie oferowały takiej możliwości klientom. "Jednocześnie dla tych punktów, które taką opcję już oferują, spadną koszty obsługi transakcji bezgotówkowych" - oceniło ministerstwo.

Z informacji Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego wynika, że 79 proc. przedsiębiorców nigdy nie zmieniło agenta rozliczeniowego, a 15 proc. zrobiło to tylko raz. Nieco ponad połowa badanych przedsiębiorców (57 proc.) słyszało o ustawie ograniczającej opłatę interchange do 0,5 proc.

Jeszcze dwa lata temu opłaty za płatności kartą w Polsce były najwyższe w UE. W zeszłym roku posłowie zdecydowali, że od stycznia 2014 r. organizacje płatnicze, jak Visa czy Mastercard, mają pół roku na obniżenie stawek opłat interchange.

(PAP)

stk/ mmu/ amac/ as/

Powiązane tematy

Komentarze