Arsenał podstępu: Tak Pekin zdobędzie Tajwan
Wojska Lądowe Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ćwiczyły niedawno desant z wykorzystaniem… cywilnych statków. Ta nowa taktyka ma być pomocna przy potencjalnym ataku na Tajwan, ale nie stanowi jedynego, nietypowego oręża w arsenale podstępów Pekinu!
Jak wskazuje na portalu ZBiAM Marcin Chała:
Zrealizowany scenariusz zakładał kombinowaną wojskowo–cywilną operację przy założeniu braku dostępu do wymaganego zaplecza okrętowego sił morskich Państwa Środka.
Jak dodaje:
Nie był to pierwszy przypadek wykorzystania statku półzanurzalnego w roli platformy dla operacji realizowanych przez statki powietrzne należące do Wojsk lądowych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. W sierpniu 2020 roku rolę nosiciela odgrywał należący do konglomeratu ZPMC (Shanghai Zhenhua Heavy Industries Company Limited) statek Zhen Hua 28, a z jego pokładu operowały wówczas maszyny wielozadaniowe Z-8 oraz lekkie bojowe Z-19
Hybrydówka po chińsku
Być może nie zdają sobie Państwo z tego sprawy, ale koncepcję wojny hybrydowej pierwotnie opracowali właśnie Chińczycy, a nie - jak zakłada się powszechnie - Rosjanie.
Chińczycy byli na tyle sprytni, że sami nie nadali nazwy koncepcji prowadzenia wojny bez realnego poruszenia środków bojowych. Idea sięgająca myśli chińskiego stratega sprzed tysięcy lat - Sun Tzu - była realizowana w Azji Południowo-Wschodniej za pomocą nacisku politycznego, militarnego, ale też operacji gospodarczych czy nawet cyberataków. Równolegle do tego Pekin budował sieć zależności z „sojusznikami”, wśród których była nie tylko Korea Płn. ale też na przykład Kambodża, której to Chiny przekazały za darmo sprzęt wojskowy wart miliony dolarów!
Sean McFate - były wojskowy i strateg z Atlantic Council - często działanie takie określa mianem „grey zone warfare” - wojny w odcieniach szarości, choć my, Europejczycy, powszechnie określamy to mianem wojny hybrydowej.
Atak na Tajwan nieuchronny?
Bez wątpienia wspomniane na początku ćwiczenia mają być nie tyle prężeniem muskułów co realnym sprawdzianem gotowości bojowej armii przed potencjalną inwazją na Tajwan. Czy ostatecznie do niej dojdzie?
Przekonamy się.
ZBIAM/ Sean McFate/ Atlantic Council/ as/
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Złoto Glapińskiego. Rekordowy zakup kruszcu przez NBP!