
Biznes w Polsce docenia umiejętności kobiet
Panie stanowiły 24 proc. członków zarządów największych spółek giełdowych w Polsce w II połowie 2024 r. - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. W Polsce w ub.r. kobiety zarejestrowały 103,6 tys. firm, czyli 38 proc. wszystkich nowych jednoosobowych działalności gospodarczych.
Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zauważył, że świat biznesu coraz bardziej docenia determinację, umiejętności i zaangażowanie kobiet. Powołując się na raport GRAPE, który analizuje różnorodność płci w zarządach spółek w okresie 1985-2020, analitycy Instytutu zwrócili uwagę, że udział kobiet w zarządach firm - publicznych i prywatnych - rośnie.
„Niestety, mimo że kobiety zajmowały średnio 22 proc. stanowisk w zarządach spółek w danej branży, to ponad 2/3 wszystkich firm zgłaszało brak kobiet w swoich zarządach” – dodali.
Autorzy informacji przypomnieli, że z końcem ubiegłego roku Unia Europejska wprowadziła dyrektywę w sprawie równowagi płci w organach spółek - wśród dyrektorów niewykonawczych powinno być 40 proc. kobiet, a wśród wszystkich dyrektorów – 33 proc. Przywołując raport EIGE (Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn) ekonomiści podkreślili, że w UE w II połowie 2024 r. przeciętna reprezentacja kobiet wśród członków zarządów spółek notowanych na giełdzie wynosiła 35 proc.
„Udział kobiet w radach nadzorczych wynoszący 40 proc. i więcej osiągnęło już 7 krajów (Francja – 48 proc., Włochy – 45 proc., Dania – 43 proc., Holandia – 42 proc., Hiszpania – 41 proc., Irlandia – 40 proc., Niemcy – 40 proc.). W Polsce kobiety w zarządach spółek giełdowych stanowiły tylko 24 proc.” - podali.
Kobiety na czele firm są innowacyjne
Analitycy ocenili, że firmy prowadzone przez kobiety i mężczyzn mają podobną samoocenę sytuacji finansowej. „Wskazują również podobne bariery prowadzenia biznesu, choć kobiety częściej zwracają uwagę na rosnące ceny energii, koszty zakupu surowców i materiałów, a także niewystarczające własne środki finansowe. Mężczyźni z kolei częściej narzekają na trudności w pozyskaniu pracowników, wymogi ochrony środowiska i niekorzystne zmiany w łańcuchach dostaw” - dodali.
„W przedsiębiorstwach, na których czele stała kobieta częściej optymalizowano proces zarządzania, inwestowano w kapitał ludzki, poszerzano ofertę i kupowano oprogramowanie oraz bazy danych. Firmy prowadzone przez mężczyzn częściej kupowały lub wymieniały środki transportu, zacieśniały relacje z klientami i partnerami biznesowymi oraz zmniejszały szkodliwy wpływ na środowisko” - zwrócili uwagę autorzy informacji.
Polki coraz częściej otwierają własną działalność gospodarczą
Z raportu PIE wynika, że kobiety coraz częściej otwierają własną działalność gospodarczą. W 2024 r. w Polsce panie zarejestrowały 103,6 tys. firm, czyli 38 proc. wszystkich nowopowstałych jednoosobowych działalności gospodarczych. Najczęściej były to firmy z branży handlowej (18 proc.), związane z działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (15 proc.), z usługami (15 proc.) oraz opieką zdrowotną (13 proc.). „W branży usługowej aż 80 proc. firm z sekcji +Pozostała działalność usługowa+, w której mieści się m.in. fryzjerstwo i kosmetyka, zostało w 2024 r. zarejestrowanych przez kobiety” - podsumowano.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
PGE inwestuje w magazyn energii. Gigant na skalę europejską
Tania ropa, mocny złoty. Jaki rezultat na stacjach?
Opłaty w górę! Drogo, drożej… przejazd autostradą A2
»»Minister finansów Andrzej Domański milczy jak zaklęty. W jakiej sprawie? – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24