
Zjazd cen ropy trwa! Chiński syndrom
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po krótkim rajdzie ulgi wywołanym decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa ws. zawieszenia stosowania niektórych ceł. Inwestorzy muszą zmagać się z nagłymi zmianami w amerykańskiej polityce taryfowej - informują maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 61,54 USD, niżej o 1,30 proc.
Brent na ICE na czerwiec jest wyceniana po 64,51 USD za baryłkę, po zniżce o 1,48 proc.
Prezydent USA Donald Trump zdecydował w środę o 90-dniowej przerwie w stosowaniu podwyższonych ceł z wyłączeniem Chin.
W tym czasie cła mają wynosić 10 proc.
„Ludzie się trochę wystraszyli, trochę się bali” - powiedział w środę prezydent USA, uzasadniając decyzję o 90-dniowym wstrzymaniu wyższych ceł dla większości państw.
Trump powiedział, że obserwował rynki finansowe, które w ostatnich dniach były „ponure„, a ludzie obserwujący gwałtownie rosnącą rentowność amerykańskich obligacji we wtorek „zaczęli odczuwać mdłości„.
Wobec Chin Trump zapowiedział podniesienie taryf do 125 proc.
Niepokój o koniunkturę w Chinach długo nie ustąpi
„Biorąc pod uwagę mało prawdopodobne, aby doszło do deeskalacji wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w najbliższym czasie, wczorajsze odbicie cen na rynkach ropy nie przerodzi się w jakiś trwalszy trend” - ocenia Zhou Mi, analityk Chaos Reserach Institute.
Chiny są największym importerem ropy naftowej na świecie, a wyższe cła USA mogą mieć negatywny wpływ na zużycie paliw i produktów petrochemicznych w tym kraju.
Jeszcze nawet przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu zużycie benzyny i oleju napędowego w Chinach było osłabione częściowo z powodu przedłużającego się kryzysu na chińskim rynku nieruchomości, a częściowo z powodu upowszechniania pojazdów elektrycznych i odnawialnych źródeł energii.
„Możemy spodziewać się powrotu cen ropy do mocniejszych spadków, gdy tylko osłabnie optymizm związany z zawieszeniem stosowania taryf USA” - wskazuje Jun Rong Yeap, strateg rynkowy w IG Asia Pte.
„+Przeciwne wiatry+ po stronie popytowej nadal się utrzymują, a perspektywy dla wzrostu gospodarczego Chin są zagrożone z powodu ceł USA i działań odwetowych” - dodaje.
Analitycy wskazują, że jest pilna potrzeba ożywienia chińskiej gospodarki, zwłaszcza że narasta konflikt handlowy z USA. Napięcia handlowe pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem przerodziły się już w cykl wzajemnych działań odwetowych w postaci podwyższania taryf celnych.
PAP Biznes, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Dlaczego oprocentowanie depozytów jest tak niskie?
W USA „czysty, piękny węgiel” wraca do łask
Wielkie zamówienie na trotyl z Polski
»»Senator Grzegorz Bierecki o rządzie Tuska: To rząd oszustów – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24