
Zmiany składki zdrowotnej. Czy będzie weto prezydenta?
Związki zawodowe domagają się zablokowania ustawy w sprawie składki zdrowotnej, część przedsiębiorców ma odmienne zdanie - wskazał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania ze stroną społeczną RDS. Dodał, że poprosił o konsultacje zanim podejmie decyzję co do dalszych losów ustawy. Ustawa obniżająca składkę zdrowotną jest niesprawiedliwa społecznie - powiedział w poniedziałek przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podczas spotkania strony społecznej Rady Dialogu Społecznego z prezydentem Andrzejem Dudą
Prezydent na konsultacjach w Pałacu Prezydenckim zaznaczył, że nowela w sprawie składki zdrowotnej nie została skonsultowana z Radą Dialogu Społecznego (RDS), co - jak ocenił - jest sytuacją nie do przyjęcia.
„Chciałem usłyszeć państwa zdanie in gremio, prosząc o spotkanie Rady Dialogu Społecznego po to, żebyśmy o tej kwestii porozmawiali przed podjęciem decyzji, co do dalszego losu ustawy” - powiedział Andrzej Duda.
Jak stwierdził, „sytuacja jest specyficzna”, gdyż związki zawodowe domagają się zablokowania tej ustawy. Jak dodał, krytyczne głosy padają zarówno ze strony OPZZ jak i NSZZ „Solidarność”.
Prezydent podkreślił, że część przedsiębiorców ma z kolei odmienne zdanie, dlatego chciałby bezpośrednio wysłuchać tych opinii.
Szef NSZZ „Solidarność”: ustawa obniżająca składkę zdrowotną jest niesprawiedliwa społecznie
„Szanowny panie prezydencie, czas wykorzystywania pracowników na etatach skończył się. (…) Pracownicy na etacie nie będą utrzymywać całego systemu zabezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Nikt w przestrzeni publicznej nie mówi, że ta ustawa jest niesprawiedliwa społecznie, bo składkę w pełnej wysokości 9 proc. od pełnego świadczenia muszą też płacić emeryci, ale niektórzy mogą płacić składkę ryczałtową 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia” - powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Podkreślił, że ustawa nie była konsultowana z Radą Dialogu Społecznego. „Nie sądziliśmy i nie sądziłem osobiście, że kolejna fundamentalna sprawa, jaką jest składka zdrowotna, nie zostanie skonsultowana z Radą Dialogu Społecznego” - stwierdził.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Regulacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa.
Nowela zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do pewnego poziomu byłaby ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów – procentowa. Zmiany dotyczą ok. 2,5 mln prowadzących działalność gospodarczą.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Bruksela uderza w polskich producentów owoców i warzyw
Tuska już nie interesuje obietnica paliwa po 5,19 zł
Kawa rano czy po południu? To jednak ma znaczenie…
»» Strefa Starcia o Rafale Trzaskowskim: To jest leń! – oglądaj tylko na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.