Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komisja Europejska uchyla sankcje wobec Wysp Owczych - sprawa dotyczyła połowów śledzia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 18 sierpnia 2014
  • 16:41
  • 0
  • Tagi: biznes Bruksela Komisja Europejska rybołówstwo Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska uchyliła dziś wprowadzony rok temu zakaz importu śledzi i makreli z Wysp Owczych. Decyzja zapadła po tym, jak Wyspy Owcze zobowiązały się, że zaprzestaną przeławiania śledzi i przyjmą limit połowów na poziomie 40 tys. ton w 2014 r.

Restrykcje wygasną 20 sierpnia. Według Komisji Europejskiej nowy limit połowów śledzia atlantycko-skandynawskiego dla Wysp Owczych jest znacznie niższy, niż kwota przyjęta w 2013 r. i - zgodnie z opiniami naukowców - nie zagraża zachowaniu stad śledzia na wodach wokół archipelagu.

Jednak - zastrzega KE - uchylenie restrykcji nie oznacza jeszcze zgody UE na taką wysokość kwoty połowów śledzia dla Wysp Owczych. Jesienią rozpoczną się konsultacje na temat przyszłych limitów połowowych między Norwegią, Rosją, UE, Islandią i Wyspami Owczymi, które wspólnie zarządzają stadem śledzia atlantycko-skandynawskiego.

W 2013 r. Wyspy Owcze wyłamały się z porozumienia z pozostałymi stronami, zarządzającymi stadem śledzia, i ustanowiły niezależną kwotę, ponad trzy razy większą niż ich wcześniejszy udział. W związku z tym w sierpniu 2013 r. UE wprowadziła zakaz importu śledzi i makreli z archipelagu oraz ograniczenia w użytkowaniu unijnych portów przez statki poławiające śledzie i makrele na wodach wokół tych wysp.

Wyspy Owcze to archipelag, położony między Morzem Norweskim a Oceanem Atlantyckim. Jest terytorium zależnym od Danii, ale nie wchodzi w skład UE. Rybołówstwo to główna gałąź gospodarki Wysp Owczych.

(PAP)

Komentarze