Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

„ZUS jest miejscem wyjątkowym, w którym kontrole Najwyższej Izby Kontroli goszczą często"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 września 2014, 11:55

  • 1
  • Powiększ tekst

„ZUS jest miejscem wyjątkowym, w którym kontrole Najwyższej Izby Kontroli goszczą często. Powód naszego zainteresowania jest prosty: każdy z nas prędzej czy później będzie emerytem lub rencistą” - mówi w rozmowie z portalem Money.pl prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

W rozmowie z prezesem Najwyższej Izby Kontroli padło pytanie dotyczące ściągalności składek do ZUS. Przedstawione przez Izbę dane są szokująco, bo suma zaległości znacząco przekracza polski deficyt budżetowy na przyszły rok:

„Łącznie nieściągniętych zobowiązań jest dzisiaj ponad 55 miliardów złotych. Pokazaliśmy Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, że efektywność systemu ściągania należności musi podnieść. ZUS uruchamia już odpowiedni system informatyczny, który pomoże mu w tym procesie.” - mówi Krzysztof Kwiatkowski.

I dodaje co można zmienić, żeby poprawić system:

„Trzeba w pełni skorzystać z systemu informatycznego, który zidentyfikuje precyzyjnie, gdzie występują zaległości i pozwoli dobrze zaplanować wyegzekwowanie składek” - mówi prezes NIK.

NIK kontrolował również przetargi na projekty informatyczne w ZUS. Wyniki kontroli pokazały, że pracownicy urzędu zachowali należytą bezstronność w wyborze systemów i sprzętu informatycznego.

W rozmowie z Money.pl pojawia się również kwestia wypłaty rent i emerytur. Czy społeczeństwo może się obawiać, że nie dostanie pieniędzy?

„Jeśli pieniędzy na wypłaty rent i emerytur jest mniej niż tych pochodzących z zebranych składek, wówczas braki uzupełniają środki z budżetu państwa” - tłumaczy Kwiatkowski.

Pełna rozmowa tutaj: http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zus;ma;55;miliardow;niesciagnietych;zobowiazan,132,0,1613956.html

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze