Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Energetyczny „Wielki Brat” nauczy, jak zdalnie i totalnie zarządzać energią w domu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 stycznia 2015, 06:54

    Aktualizacja: 24 stycznia 2015, 06:57

  • Powiększ tekst

System, który pozwoli włączać i wyłączać na odległość domowe urządzenia oraz taryfy z cenami za prąd zależnymi od pory dnia oraz efektywnie wykorzystywać zasilanie z paneli słonecznych - to najważniejsze elementy projektu, który jest testowany w 300 domach w Gdyni. Chodzi m.in. o to, by uczyć mieszkańców, jak efektywnie oszczędzać energię.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Grupy Energa Beata Ostrowska, w ramach pilotażu, który nosi nazwę Energa Living Lab, powstanie "pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie +żywych laboratoriów+ energetycznych".

Energa chce zaangażować do projektu 300 gospodarstw domowych z Gdyni. W domach, które zostaną włączone do programu pojawią się urządzenia (tzw. Inteligentna Sieć Domowa) umożliwiające włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych na odległość - przez internet. Uczestnicy projektu będą też korzystać ze specjalnych taryf uzależniających cenę prądu od pory dnia (cena będzie niższa np. w nocy i w innych porach, gdy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze) oraz otrzymywać na bieżąco raporty o zużyciu energii.

Jak zaznaczyła Ostrowska, podczas trwania projektu uczestnicy będą "regularnie otrzymywać wskazówki, które pomogą im zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia związane z korzystaniem z energii elektrycznej". "Postępy i wrażenia uczestników będą też na bieżąco dokumentowane za pomocą wywiadów oraz ankiet" - dodała.

Spośród 300 gospodarstw domowych włączonych do projektu, wybranych zostanie 30, które dodatkowo zostaną wyposażone w urządzenia umożliwiające pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, np. panele fotowoltaiczne.

Rzeczniczka podkreśliła, że uczestnicy projektu będą mieli szansę nie tylko "obniżyć swoje rachunki za prąd i nauczyć się, jak świadomie korzystać z energii, ale także testować najnowsze rozwiązania".

Do programu mogą przystąpić osoby mieszkające w jednej z siedmiu dzielnic Gdyni: Chwarznie, Redłowie, Wielkim Kacku, Dąbrowie, Witominie, Śródmieściu oraz Karwinach. Kolejnym warunkiem, jaki trzeba spełniać, by przystąpić do projektu, jest posiadanie licznika zdalnego odczytu oraz korzystanie z taryfy G11 (to najpopularniejsza taryfa, w ramach której klient płaci stałą cenę za prąd, niezależnie od pory dnia).

Chęć udziału w projekcie można zgłosić na stronie internetowej www.elivinglab.pl, na której znajdują się także szczegóły dotyczące programu. Testy mają się rozpocząć w drugim kwartale tego roku i potrwają 18 miesięcy. Udział w projekcie jest bezpłatny.

"Optymalizacja zużycia energii docelowo przyczyni się również do poprawy jakości środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla" - zaznaczyła rzeczniczka dodając, że projekt Energa Living Lab jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Instrumentu LIFE+, a jego całkowity budżet wynosi ponad 1,36 mln euro.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych