Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Premier Grecji łagodzi napięcie z Europą dyplomacją e-mailową

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 stycznia 2015, 21:16

    Aktualizacja: 31 stycznia 2015, 21:38

  • 1
  • Powiększ tekst

Premier Grecji Aleksis Cipras poprosił w sobotę o "czas wytchnienia" i zapewnił, że "nie szuka konfliktu z partnerami unijnymi i innymi międzynarodowymi". Zrobił to w oświadczeniu przesłanym e-mailem do agencji Bloomberg News.

Według Ciprasa Grecja spłaci zadłużenie wobec Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także "wkrótce" zawrze umowę z krajami strefy euro, które sfinansowały ratunek finansowy dla Grecji.

"Rozmowy z naszymi unijnymi partnerami dopiero się zaczęły" - oświadczył Cipras. "Mimo że są różnice punktów widzenia, jestem całkowicie pewien, że wkrótce zdołamy osiągnąć wzajemnie korzystne porozumienie, zarówno dla Grecji, jak i dla całej Europy" - zaznaczył.

Oświadczenie nadesłane do agencji Bloomberg zostało napisane po angielsku.

"Potrzebujemy czasu, by odetchnąć i stworzyć nasz własny średnioterminowy program naprawczy, który między innymi uwzględni osiągnięcie zbilansowanych budżetów i radykalne reformy w celu rozwiązania kwestii oszustw podatkowych, korupcji i polityki klientelistycznej" - podkreśla Cipras.

Agencje przypominają, że wysiłki dyplomatyczne Grecja będzie kontynuować w nadchodzącym tygodniu, kiedy Cipras pojedzie na Cypr, a następnie na rozmowy w Paryżu i w Rzymie.

W niedzielę ma dojść w Paryżu do rozmów greckiego ministra finansów Janisa Warufakisa z francuskim odpowiednikiem Michelem Sapinem.

Agencja AFP pisze, że Warufakis, który w piątek wygłaszał zaskakujące deklaracje, zmienił ton na bardziej koncyliacyjny i powiedział sieci BBC, że to, czego władze Grecji chcą od swych partnerów, to kilka tygodni na rozwinięcie propozycji "bardzo sensownych, bardzo racjonalnych".

PAP, sek

Jak nowy rząd Grecji układa się z Europą czytaj tutaj:

Nie, Grecja nie „potrzebuje” redukcji zadłużenia

Europejskie tournée ministra finansów Grecji bez wizyty w Berlinie

Halt! - mówi Merkel greckiemu rządowi, czyli próba sił trwa

Powiązane tematy

Komentarze