Informacje

Traktory blokują drogę nr 2 Warszawa-Terespol w Zdanach k.Zbuczyna, fot. Tygodnik Podlaski
Traktory blokują drogę nr 2 Warszawa-Terespol w Zdanach k.Zbuczyna, fot. Tygodnik Podlaski

OPZZ Rolników ruszy w środę „gwiaździstym marszem” na stolicę?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 lutego 2015, 21:55

  • 1
  • Powiększ tekst

Na najbliższą środę OPZZ rolników zapowiada protest rolników w Warszawie. "Propozycje ministra są nie do przyjęcia, blokady zostają. W środę ciągniki ruszą w marszu gwiaździstym na stolicę” - powiedział przewodniczący związku Sławomir Izdebski.

Przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski uczestniczył w blokadzie drogi krajowej nr 2 w miejscowości Zdany koło Siedlec, gdzie rolnicy stoją już od poniedziałku. Po mszy polowej, w której brali udział również uczestnicy protestów z terenu Mazowsza i Lubelszczyzny, ogłosił, jaki będzie dalszy ciąg akcji:

W poniedziałek przedstawią ministrowi rolnictwa swe postulaty.

Jeśli do wtorkowego popołudnia nie otrzymają odpowiedzi - ruszą traktorami do Warszawy.

W środę mają się odbyć kolejne rozmowy w Ministerstwie Rolnictwa. Sławomir Izdebski zapowiedział, że rolnicy zaproszenie przyjmują, ale tym razem przyjadą już traktorami.

W ubiegłym tygodniu odbyły się rozmowy z rządem, ale rolniczy OPZZ nie jest zadowolony z rezultatów. Proponowane kwoty odszkodowań Izdebski uważa za zbyt niskie.

Twierdzi, że w stanowisku ministerstwa brakuje szeregu elementów. Nie wiadomo na przykład czy będzie skup intertwencyjny na wieprzowinę i czy złożono do Komisji Europejskiej wniosek o dopłaty do cen tego produktu. Przewodniczący uważa, że rząd gra na zwłokę.

OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych jak się sama przedstawia to "niezależną organizacją nawiązującą do tradycji polskiego agraryzmu i doświadczeń zorganizowanych ruchów chłopskich Polski i Europy". Jednak w sporej mierze czerpie ona z doswiadczeń i metod działania Samoobrony, a sam Sławomir Izdebski nie ukrywa, że nawiązuje do okresu swojej współpracy z śp. Andrzejem Lepperem, szefem Samoobrony.

Druga największa struktura związkowa w rolnictwie NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" ograniczała się na razie do pikiet pod urzędami wojewódzkimi, m.in. w Lublinie, Wrocławiu, Płocku, ale jej działacze przyłączają się też do protestów na Podlasiu i Lubelszczyźnie.

O co chodzi rolnikom czytaj tutaj:

Wielka blokada: Rolnicy zatrzymali kraj

Czy to rolnicy wysadzą protestami rząd? Na wsi buzuje nie na żarty...

Oprac. sek, Źródło: polskieradio.pl

Powiązane tematy

Komentarze