Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Wiceszef Komisji Europejskiej ocenia, że wygrana Ciprasa to szansa na uratowanie strefy euro

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 września 2015, 16:11

  • 1
  • Powiększ tekst

Wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis ocenił dziś, że zwycięstwo lewicowej Syrizy w niedzielnych wyborach parlamentarnych daje nadzieję na realizację reform, jakich oczekują wierzyciele Grecji.

"Uważamy za ważne, by nowy rząd został szybko sformowany i aby trzymał się programu (trzeciego planu pomocowego) i kontynuował reformy" - powiedział Dombrovskis na konferencji prasowej w Berlinie.

Podkreślił, że wybory wygrał Aleksis Cipras, lider lewicowej Syrizy sprzymierzonej w koalicji w poprzednim rządzie z prawicową partią Niezależnych Greków. Ta sama koalicja ma rządzić po niedzielnych wyborach.

"Oczekujemy w konsekwencji, że nowy parlament będzie respektował zobowiązania, której podjął, zwłaszcza, że co do istoty składa się z tych samych formacji" - dodał komisarz Dombrovskis.

Syriza wygrała niedzielne wybory z wynikiem 35,47 proc. - podało greckie MSW po przeliczeniu ponad 99 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się konserwatywna Nowa Demokracja z 28,09 proc. głosów. Syriza będzie miała 145 mandatów w liczącym 300 miejsc parlamencie, a Nowa Demokracja - 75 mandatów. Grecki system wyborczy przewiduje bowiem dla zwycięzcy premię w postaci dodatkowych 50 miejsc.

Na trzecim miejscu uplasowała się skrajnie prawicowa Złota Jutrzenka z prawie 7-procentowym poparciem i 18 miejscami w parlamencie, a na czwartym Niezależni Grecy, którzy będą prawdopodobnie mieli 10 miejsc.

PAP/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze