Polska musi stawiać na innowacje
Jak wskazuje współczynnik GERD, rosną polskie wydatki na innowacje – w 2013 roku osiągnęły one rekordowy poziom około 14,5 mld złotych.
Jak powiedział Leszek Cieśla z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, samo NCBiR dysponuje kwotą około 22 mld zł na innowacyjne technologie, które będą stanowić poważne wsparcie dla polskiego przemysłu. Zdaniem eksperta prawie 9,5 mld zł z unijnego programu operacyjnego Inteligentny Rozwój spowoduje, że przedsiębiorcy będą dużo chętniej inwestować w innowacje, a boom obserwowany od 2013 roku to dopiero początek rozwoju polskiej innowacyjności.
– Połączenie biznesu z nauką ma rację bytu tylko wtedy, gdy do publicznych pieniędzy przedsiębiorcy dołożą co najmniej drugie tyle. Warto jednak pamiętać, że inwestycje w innowacje to ogromne ryzyko, a do skutku dochodzi niewiele czysto innowacyjnych projektów. Ze względu dynamiczne zmiany w polskiej i światowej gospodarce, nasz kraj nie może konkurować już niskimi kosztami pracy i musi szukać innych przewag konkurencyjnych. Inwestycje w innowacje to trend zauważalny we wszystkich krajach wysoko rozwiniętych. Do tej grupy państw niewątpliwie aspiruje również Polska, która powinna coraz śmielej i bardziej ryzykownie na innowacje stawiać – ocenia Cieśla.
eNewsroom/ as/