Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Bankowy Tytuł Egzekucyjny w Senacie: czy lobby bankowe przeforsuje najpóźniejszy możliwy termin jego likwidacji?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 września 2015, 15:56

  • 0
  • Powiększ tekst

Po przyjęciu przez Sejm do Senatu trafił projekt ustawy likwidujący Bankowy Tytuł Egzekucyjny. Jeśli senatorowie zdążą przed końcem kadencji, jeszcze tej jesieni BTE przestanie istnieć.

Gdy kwietniu br. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował konstytucyjność BTE uzasadniając, że uprawnienie banków do wystawiania BTE narusza zasadę równego traktowania, klienci banków uwierzyli w państwo prawa.

Sędziowie wskazali, że bank i jego klient są stronami prywatnoprawnego stosunku zobowiązanego, który oparty jest na zasadzie prawnej (formalnej) równości i autonomii woli stron. Dlatego też obie strony powinny mieć równe co do zasady, możliwości obrony swych praw i interesów wynikających z zawartej umowy.

Ogłaszając wyrok sędziowie TK odroczyli termin utraty mocy zakwestionowanych przepisów aż do 1 sierpnia 2016 r. To miało umożliwić bankom zakończenie spraw egzekucyjnych będących w toku, a ustawodawcy przygotowanie i wprowadzenie zmiany przepisów – co nastąpiło dość szybko.

Projekt przygotowany przez PiS złożony został jeszcze przed wyrokiem TK. Kolejne dwa, złożone przez PO i SLD, w kilka tygodni po wyroku. Projekty te różniły się w zasadzie terminem likwidacji BTE. Przy czym propozycja PO była najbardziej korzystny dla banków, bo zakładała, że likwidacja BTE nastąpi dopiero 1 sierpnia 2016 r. Propozycje opozycji przewidywały natomiast 14-dniowe vacatio legis.

W miniony piątek posłowie przegłosowali propozycje opozycji, zakładający, że już po 14 dniach od ogłoszenia ustawy, BTE przestanie istnieć. Ale zanim to nastąpi zmiany musi przyjąć Senat.

Zwolennicy ustawy nie są jednak pewni sukcesu. Poseł Adam Abramowicz (PiS) przed piątkowym głosowaniem przestrzegał, że aż do wejścia w życie ustawy "lobby bankowe próżnować nie będą, aby opóźnić likwidację BTE”. Z drugiej strony mają nadzieję, że kampania wyborcza, zmobilizuje senatorów do przyjęcia zmian korzystnych dla konsumentów – czytaj: wyborców.

Longina Grzegórska-Szpyt

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze