Informacje

Prezydent Duda w loży sejmowej przysłuchuje się inauguracyjnym obradom Sejmu VIII kadencji, fot. PAP/Jacek Turczyk
Prezydent Duda w loży sejmowej przysłuchuje się inauguracyjnym obradom Sejmu VIII kadencji, fot. PAP/Jacek Turczyk

W piątek 13 o godzinie 13 – prezydent Andrzej Duda oficjalnie powierzy Beacie Szydło misję utworzenia rządu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 13 listopada 2015
  • 09:22
  • 0
  • Tagi: Andrzej Duda #ANDRZEJDUDA2015 Beata Szydło polityka premier Prezydent
  • Powiększ tekst

Prezydent Andrzej Duda desygnuje Beatę Szydło na premiera o godz. 13 - wynika z informacji "Faktów" TVN. Z kolei jak się dowiedzia się TVN24, w poniedziałek ma się odbyć zaprzysiężenie nowego rządu. Prawdopodobnie w środę Prezes Rady Ministrów wygłosi expose.

Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera powiedziała w piątek w Sejmie dziennikarzom, że "jak najszybciej" przedstawi prezydentowi skład nowego rządu.

"Chcemy w przyszłym tygodniu, by został powołany rząd i żeby zostało wygłoszone expose, pracujemy nad tym" - mówiła. "Staramy się, żeby to było jak najszybciej, bo w moim przekonaniu jest potrzebny nowy rząd, jest końcówka roku, trzeba pracować nad budżetem, nad programami, które mają wejść w przyszłym roku w życie" - mówiła SZysło.

Zgodnie z konstytucją, prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład rządu. Na powołanie szefa rządu z pozostałymi członkami gabinetu i odebranie przysięgi od nowo powołanej Rady Ministrów głowa państwa ma 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. Najpóźniej 14 dni po powołaniu premier wygłasza expose i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

PAP, www.tvn24.pl, sek

Komentarze