Informacje

Wicepremier Mateusz Morawiecki fot. PAP / Leszek Szymański
Wicepremier Mateusz Morawiecki fot. PAP / Leszek Szymański

Wicepremier Morawiecki w "Financial Times": Będziemy bardzo przyjaźni wobec biznesu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 grudnia 2015, 20:27

    Aktualizacja: 22 grudnia 2015, 20:29

  • 0
  • Powiększ tekst

"Financial Times" pisze we wtorek, że nowy polski rząd stara się zapewnić zaniepokojonych zwrotem kraju na prawo inwestorów, że pozostaje przy przyjaznej rynkowi polityce. W artykule przytoczono obszernie wypowiedzi wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

"FT" odnotowuje, że od czasu wyborów znacznie spadł główny indeks giełdowy w Polsce oraz spadła cena 10-letnich obligacji, "pośród obaw, że nowa administracja odstąpi od stosowanego od lat fiskalnego zaciskania pasa i będzie +wyciskać+ biznesy, żeby sfinansować kosztowne obietnice wyborcze".

"To jest nie fair i nieuzasadnione. Będziemy bardzo przyjaźni wobec biznesu. (...) Jesteśmy rządem o orientacji rynkowej, który wierzy w wolną gospodarkę" - cytuje dziennik wypowiedź wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. "Rozumiem rynki. Znam biznes i prawdziwą gospodarkę. Wiem, jak mówić językiem inwestorów" - zapewnił wicepremier.

"FT" napisał, że Morawiecki zasugerował, iż nawet przy zwiększonych wydatkach deficyt budżetowy Polski wyniesie w przyszłym roku ok. 3,2 proc. "Na dłuższą metę chciałbym nawet zejść poniżej tego. Ale w ciągu paru najbliższych lat będziemy potrzebowali pieniędzy na inwestycje" – powiedział wicepremier.

"FT" odnotowuje także zapewnienia Morawieckiego, że nowy podatek, który rząd chce nałożyć na banki, będzie "do przyjęcia", "proporcjonalny do podobnych podatków w W. Brytanii i w Niemczech", oraz zapowiedź, że Polska będzie się starała zapewnić, iż środki unijne, jakie otrzyma przez następne sześć lat, zostaną "zainwestowane, a nie wydane".

Gazeta zwraca również uwagę na zapowiedziane przez Morawieckiego zwiększenie nakładów budżetowych na prace naukowo-badawcze do średniej unijnej w ciągu następnych pięciu-siedmiu lat. Odnotowuje też zapowiedź obniżki opodatkowania przedsiębiorstw oraz wspierania małych i średnich firm, których możliwości eksportowe są ograniczane przez środki protekcjonistyczne podejmowane w krajach o wyżej rozwiniętej gospodarce.

Wicepremier powiedział m.in., że otrzymuje od firm wiele sygnałów dotyczących "pozataryfowych barier w zachodnich krajach UE".

"Wiele dojrzałych krajów znacznie mądrzej pomaga swoim firmom, swoim przedsiębiorcom. My musimy pomagać im tak, jak Niemcy pomagały swoim przedsiębiorstwom 30 czy 40 lat temu" – podkreślił Morawiecki.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze