Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

PKN Orlen wykorzystuje najnowszą technologię

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 stycznia 2016, 13:05

  • Powiększ tekst

W elektrociepłowni zakładu głównego PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie), największej tego typu w Polsce, pracuje już nowa instalacja odsiarczania spalin. Zmniejsza ona emisję związków chemicznych do atmosfery zgodnie z najnowszymi normami Unii Europejskiej.

Dzięki technologii zastosowanej przy budowie instalacji możliwa będzie wytwarzanie gipsu. jest to nowy produkt w ofercie płockiego koncernu - poinformowała spółka.

Podczas przepłukiwania spalin wychwytywane są cząstki SO2, które wchodzą w reakcję z zawiesiną mączki kamienia wapiennego tworząc tym samym kryształki gipsu. Zawiesina gipsowa pompowana jest następnie do odwadniania, gdzie uzyskiwany jest gips jako produkt uboczny o zawartości wilgoci poniżej 10 proc.

W bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego PKN Orlen ma powstać wkrótce fabryka płyt kartonowo-gipsowych, jako odrębny projekt zewnętrznego podmiotu. Uruchomienie tego zakładu pozwoli na utworzenie kilkudziesięciu nowych miejsc pracy.

Elektrociepłownia PKN Orlen w Płocku, wytwarzająca ciepło i energię elektryczną w kogeneracji, jest największym takim obiektem przemysłowym w Polsce i jednym z największych w Europie. Łączna moc elektryczna wynosi tam 345 MWe, a łączna moc cieplna to 2149 MWt. Blok zasila instalacje produkcyjne płockiego koncernu oraz dostarcza ciepło na potrzeby miasta.

Nowa instalacja odsiarczania spalin została wybudowana tam w niespełna trzy lata przez konsorcjum: Orlen Projekt - spółki z grupy kapitałowej PKN Orlen oraz Steinmuller Babcock. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 410 mln zł. Inwestycja jest częścią realizowanego przez płocki koncern od 5 lat programu inwestycji ekologiczno-energetycznych.

"Ochrona środowiska jest dla nas jednym z priorytetów (). Wykonaliśmy pomiary, które potwierdzają, że spełniamy wszelkie wymagane normy środowiskowe" - podkreślił cytowany w komunikacie PKN Orlen dyrektor biura ochrony środowiska tej spółki Arkadiusz Kamiński.

Zastosowane w nowej instalacji rozwiązania technologiczne odsiarczania spalin z kotłów energetycznych elektrociepłowni PKN Orlen zapewniają spółce spełnienie obowiązujących od początku 2016 r. wymogów dyrektywy Unii Europejskiej w zakresie emisji SO2 na poziomie 50-200 mg/m3. Dzięki instalacji emisja SO2 zmniejszy się o 97 proc., o 80 proc. zredukowana zostanie emisja tlenków azotu, a emisja pyłów spadnie o 84 proc.

W ramach prowadzonego od 2010 r. w PKN Orlen programu inwestycji ekologiczno-energetycznych, wybudowano tam m.in. kocioł o mocy 300 MWt oraz zmodernizowano pompownię paliw. Do końca 2017 r. płocki koncern planuje wybudować nowy turbozespół TG7, który - jak zapowiadała wcześniej spółka - zwiększyć ma "potencjał produkcji energii elektrycznej oraz poprawi efektywność jej wytwarzania". PKN Orlen informował dotychczas, że nowy turbozespół w tamtejszej zakładowej elektrociepłowni będzie posiadał moc 70 MWe, wytwarzając energię elektryczną w kogeneracji z ciepłem w parze.

Z początkiem września 2015 r. na terenie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w PKN Orlen w Płocku rozpoczęła się budowa bloku gazowo-parowego o mocy 596 MWe. Wykonawcą tej inwestycji, wartej wraz z umową na serwis głównych urządzeń 1,65 mld zł, jest konsorcjum Siemens.

Nowy blok energetyczny powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie zakładowej elektrociepłowni płockiego koncernu. Ma rozpocząć pracę na przełomie 2017 i 2018 r., zapewniając m.in. dostawy energii elektrycznej zarówno na potrzeby zakładu głównego spółki, jak również dostawy na rynek, do Krajowego Systemu Energetycznego. Jak zapewnia Siemens, będzie to najwydajniejszy w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej zespół energetyczny.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych