Informacje

Kantor walutowy w Moskwie, środa, godziny popołudniowe, do wieczora kurs dolara wzrósł jeszcze o 1,5 rubla, fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Kantor walutowy w Moskwie, środa, godziny popołudniowe, do wieczora kurs dolara wzrósł jeszcze o 1,5 rubla, fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Rubel tonie w taniej ropie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 20 stycznia 2016
  • 19:08
  • 0
  • Tagi: dolar EUR Euro finanse Kursy walut Moskwa ropa ropa naftowa Rosja Rosjanie rubel rosyjski USD
  • Powiększ tekst

Kurs dolara na moskiewskiej giełdzie przekroczył w środę barierę 82 rubli, bijąc kolejne rekordy. Kurs euro przybliżył się do 90 rubli. Rosyjska waluta słabnie w związku z kolejnymi spadkami cen ropy.

Poprzednie rekordy na giełdzie w Moskwie padały w dniach paniki walutowej pod koniec 2014 roku. 16 grudnia 2014 roku za 1 USD płacono 80,1 RUB. W środę kurs dolara sięgnął tych poziomów, a po południu przekroczył barierę 81 rubli po raz pierwszy od denominacji z 1998 roku. Następnie o godz. 20.05 (18.05 czasu polskiego wzniósł się do poziomu 82,03 RUB.

Dziennik "Wiedomosti" cytuje w środę agencję Bloomberg, która - powołując się na ekspertów - oceniła, iż Bank Rosji może powrócić do wsparcia rubla interwencjami walutowymi przy kursie 90 RUB za 1 USD. Niektórzy eksperci uznali, iż takim progiem jest już poziom 80 rubli za dolara.

Tymczasem szefowa banku centralnego Elwira Nabiullina oświadczyła, że bank będzie interweniować dopiero, gdy dostrzeże ryzyko dla stabilności finansowej. "Takiego ryzyka teraz nie ma" - powiedziała.

Zdaniem ekspertów obecne osłabienie rosyjskiej waluty jest wynikiem dalszego spadku cen ropy. Po wtorkowych wzrostach cena ropy Brent w kontraktach na marzec na giełdzie w Londynie spadła do 27,84 USD za baryłkę.

W ocenie analityków w Moskwie po uchyleniu sankcji przeciwko Iranowi pasmo wahań notowań "czarnego złota" wynosić będzie 25-30 USD za baryłkę.

Bank Rosji w poniedziałek ustalił kurs rubla do dolara na 78,67 RUB. Oznaczało to najniższy kurs rosyjskiej waluty wobec amerykańskiej w najnowszej historii Rosji, uwzględniając dokonaną przez centralny bank Federacji Rosyjskiej w 1998 roku denominację rubla. W środę bank podwyższył oficjalne kursy dolara i euro do poziomu 79,46 rubla za dolara i 87,03 rubla za euro.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP), sek

Komentarze