Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Jak pogodzić rozwiązanie problemu „frankowiczów” z interesem sektora bankowego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 9 lutego 2016, 06:33

  • 1
  • Tagi: banki finanse frankowicze Kancelaria Prezydenta RP KNF Komisja Nadzoru Finansowego kredyty we frankach szwajcarskich rachunkowość sektor bankowy
  • Powiększ tekst

Utracone korzyści banków związane z wejściem w życie rozwiązań dot. kredytów walutowych można by rozłożyć w czasie; pracujemy nad takim rozwiązaniem - powiedział PAP prezydencki minister Maciej Łopiński.

Łopiński wyraził nadzieję, że Komisja Nadzoru Finansowego w marcu - zgodnie z zapowiedziami - przedstawi skutki finansowe prezydenckiej propozycji dot. kredytów walutowych.

Pytany, co się stanie, jeśli KNF wskaże, że takie rozwiązanie zdestabilizuje sektor bankowy, odparł: "Zwracaliśmy się do KNF o przedstawienie realnych wyliczeń. Pracujemy nad takim rozwiązaniem, które spowodowałoby, że utracone korzyści bankowe można by rozłożyć w czasie".

Zaznaczył, że sprawa jest dyskutowana.

"Część audytorów, część specjalistów od rachunkowości nie jest pewna, w jaki sposób tę operację zapisać księgowo, by być w zgodzie z międzynarodowymi standardami rachunkowości. Współpracujemy z specjalistami. Mam nadzieję, że to będzie do przeprowadzenia" - powiedział minister.

Podkreślił, że prezydent przedstawił propozycję rozwiązań, która nie jest jeszcze projektem ustawy. Zaznaczył, że problem nie dotyczy tylko osób, które zaciągały kredyty denominowane albo indeksowane do walut obcych.

"To jest też problem sektora bankowego. Mam nadzieję, że sektor bankowy też do takiego przekonania dojdzie. Te rozwiązania, które zaproponowaliśmy, to kompromis między oczekiwaniami frankowiczów i interesem sektora bankowego" - powiedział Łopiński.

Dodał, że przed złożeniem w Sejmie projekt zapewne będzie jeszcze konsultowany.

Pod koniec stycznia minister finansów Paweł Szałamacha poinformował, że Ministerstwo Finansów podtrzymuje, że możliwe będzie rozłożenie w czasie przez banki straty powstałej wskutek realizacji ustawy dotyczącej restrukturyzacji kredytów walutowych. KNF wysłał bankom ankiety w sprawie udostępnienia dodatkowych danych do oceny tego projektu. Komisja oceni projekt także w kontekście sytuacji sektora obciążonego innymi opłatami.

Kancelaria Prezydenta przedstawiła projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych, który zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Został on wysłany do KNF, która ma określić skutki finansowe tej regulacji.

PAP, sek

Komentarze