Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Jest śledztwo w sprawie informatyzacji NFZ

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 lutego 2016, 14:21

  • Powiększ tekst

Warszawska prokuratura apelacyjna od połowy stycznia prowadzi śledztwo związane z niegospodarnością przy kontraktach na obsługę informatyczną Narodowego Funduszu Zdrowia. W ocenie śledczych szkody NFZ w latach 2007-15 mogły wynieść nie mniej niż 43,5 mln zł.

Zastępujący rzecznika PA prok. Mariusz Pieczek poinformował dziś, że obecnie trwa analiza zgromadzonego dotychczas materiału dowodowego.

Podał, że śledztwo wszczęte postanowieniem z 15 stycznia prowadzone jest w sprawie nadużycia udzielonych uprawnień lub niedopełnienia obowiązków i możliwości wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

"Efektem tych przestępczych czynów miało być zawieranie w latach 2007-15 niekorzystnych dla Narodowego Funduszu Zdrowia umów dotyczących systemu informatycznego" - podkreślił prok. Pieczek.

"Przedmiotem tego postępowania jest podejrzenie działania i zaniechania działań przez funkcjonariuszy publicznych oraz inne osoby zobowiązane na podstawie przepisu ustawy do zajmowania się sprawami majątkowymi NFZ, które to działania i zaniechania podejmowane w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ze szkodą dla interesu publicznego, stanowiły nadużycie, przekroczenie udzielonych uprawnień oraz niedopełnienie ciążącego w tym zakresie obowiązku" - wyjaśnił.

Materiały do stołecznego śledztwa zostały wyłączone z innej sprawy, prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie. Prowadzenie czynności w śledztwie powierzono warszawskiej delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

O sprawie poinformowały "Dziennik Gazeta Prawna" i radio TOK-FM.

P.o. rzecznika prasowego NFZ Sylwia Wądrzyk potwierdziła PAP, że Fundusz otrzymał zawiadomienie o wszczęciu postępowania i podkreśliła, że NFZ ma w tej sprawie status pokrzywdzonego. Zapewniła, że Fundusz będzie ściśle współpracował z prokuraturą i przekaże wszelkie niezbędne dokumenty.

Podkreśliła też, że NFZ podejmuje intensywne starania w celu uniezależnienia od dostawców systemów informatycznych. W lipcu ubiegłego roku prezes Funduszu zlecił audyt umów z dostawcami systemów.

"Było to podstawą do planowanych zmian w celu uniezależniania od dostawców głównych systemów informatycznych dla NFZ, a także do tego, by umowy z głównymi dostawcami były zawierane nie z wolnej ręki, ale w trybie konkurencyjnym. Negocjacje w tej sprawie toczyły się zarówno w ubiegłym, jak i bieżącym roku" - zaznaczyła Wądrzyk.

Poinformowała, że prezes NFZ zlecił również niezależnemu podmiotowi wycenę odtworzeniową systemu oraz określenie czasu niezbędnego na jego odtworzenie. "Ponadto NFZ opracował założenia do strategii IT, w których jednym z głównych kierunków działań jest demonopolizacja i dywersyfikacja dostawców głównych systemów informatycznych dla NFZ" - dodała.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.