Nie najniższa cena, a innowacyjność i MŚP - zmiany w zamówieniach publicznych
Promowanie rozwiązań innowacyjnych oraz preferencje dla małych i średnich firm to m.in. cel projektu noweli Prawa zamówień publicznych - powiedział wiceszef resortu rozwoju Jerzy Kwieciński.
Wiceminister rozwoju powiedział, że zmiany w projekcie noweli ustawy Pzp, którym we wtorek ma zająć się rząd, będą miały znaczenie dla całego rynku zamówień publicznych, którego roczna wartość - jak podkreślił - wynosi ok. 160 mld zł.
Jak mówił, projekt jest również ważny z punktu widzenia wydawania pieniędzy unijnych. "Fundusze publiczne, w tym unijne będą miały bardziej prorozwojowy charakter, będą też powodowały, że nasze polskie małe i średnie firmy w większym stopniu będą mogły realizować projekty publiczne. Dotychczas królowała najniższa cena, co niestety powodowało, że jakość realizacji tych projektów była bardzo niska. Ci, którzy sprzedawali produkty zwracali uwagę na sam koszt tego produktu, a nie na późniejsze koszty jego utrzymania. Nie promowano w ten sposób również innowacyjności, tylko rozwiązania nieznaczące dla gospodarki" - zaznaczył wiceminister rozwoju. Teraz - dodał - "cena nie będzie mogła stanowić więcej niż 60 proc. wagi punktowej".
"Chcemy promować rozwiązania innowacyjne, za które w przypadku produktów będzie można uzyskać dodatkowe punkty. Nie ukrywamy, że to będzie szczególnie atrakcyjne dla małych i średnich firm" - zaznaczył.
Jak tłumaczył, preferencje dla małych i średnich firm wynikają bezpośrednio z dyrektyw unijnych. "W tej chwili bardzo często te kryteria (w zamówieniach publicznych - PAP) były tak ustawiane, że korzystanie z przetargów było preferencyjne dla dużych firm, często międzynarodowych, a nie krajowych" - podkreślił.
"Firmy mogły mocno zaniżać cenę swych produktów, w przypadku dużych zamówień starały się wręcz przejąć rynek. Preferencje dla małych i średnich firm oznaczają nie tylko (dodatkowe) punkty, ale czasami możliwość realizacji mniejszych zamówień, które są dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw, a nie tylko dla dużych" - dodał wiceminister rozwoju.
Projekt, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, ma na celu wdrożenie unijnych dyrektyw, co powinno nastąpić do 18 kwietnia br. W przeciwnym razie Polsce, która na przygotowanie przepisów miała dwa lata, grożą kary i wstrzymanie środków unijnych.
Zakres najważniejszych zmian będzie dotyczył m.in. elektronizacji procedury zamówień publicznych, wprowadzenia jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia, wprowadzenia nowych przesłanek wykluczenia z postępowania, ograniczenia kryterium najniższej ceny, m.in. poprzez nakaz, by cena stanowiła nie więcej niż 60 proc. kryteriów oceny ofert oraz zwiększenia możliwości odwoławczych.
Zmiany mają służyć uproszczeniu procedur udzielania zamówień publicznych i ich uelastycznieniu, m.in. poprzez lepsze wykorzystanie negocjacji jako sposobu doprecyzowania warunków umów z wykonawcami.
Zmniejszyć mają się także obowiązki formalne na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia: projekt przewiduje m.in. ograniczenie podstawowych obowiązków wykonawców do składania oświadczenia o spełnianiu warunków w formie ustandaryzowanego tzw. jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (potwierdzającego spełnianie kryterium warunków udziału w postępowaniu, brak podstaw do wykluczenia wykonawcy, kryteriów selekcji także w odniesieniu do podmiotów trzecich i podwykonawców), żądanie dokumentów wyłącznie od wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza oraz wprowadzenie zakazu żądania dokumentów, którymi zamawiający dysponuje, lub które może pobrać z ogólnie dostępnych i bezpłatnych baz danych.
Małym i średnim przedsiębiorcom projektowane zmiany mają pomóc m.in. także dzięki ograniczeniu żądań spełniania warunków udziału w postępowaniu w zakresie zdolności ekonomicznej (średni roczny obrót - maksymalnie dwukrotność szacunkowej wartości zamówienia), uproszczeniu procedur przy udzielaniu zamówień społecznych oraz niektórych innych usług np. prawnych, hotelarskich, gastronomicznych, kulturalnych, zdrowotnych itp. poprzez podwyższenie progu kwotowego, od którego istnieje obowiązek przestrzegania przepisów ustawy, umożliwienie zastosowania kryteriów jakościowych takich jak dostępność, ciągłość i trwałość oferowanych kluczowych usług.
(PAP)