Informacje

Fot. FreeImages/Svilen Milev
Fot. FreeImages/Svilen Milev

PKB Polski: prognozy Komisji Europejskiej lepsze niż przed miesiącem!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 maja 2016, 12:34

  • 1
  • Powiększ tekst

Nie 3,5 a 3,7 procent – tyle według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej ma wynieść produkt krajowy brutto Polski.

W swoim najnowszym raporcie dotyczącym stanu polskiej gospodarki Komisja Europejska pisze, że „Perspektywy pozostają korzystne, z wzrostem PKB prognozowanym na 3,7 proc. w 2016 r. i następnie 3,6 proc. w 2017 r.”.

Tymczasem w 2016 roku gospodarka Unii Europejskiej będzie się rozwijać w tempie 1,8 procent, a strefy euro — 1,6 procent.

KE zauważa, że dominującym czynnikiem wzrostu polskiego PKB będzie konsumpcja prywatna, której zwiększenie ma wynikać m.in. z powodu wprowadzenia programu socjalnego „Rodzina 500 plus”.

„Oczekujemy, że dalsza poprawa na rynku pracy oraz wzrost transferów rządowych, w szczególności nowe świadczenia na dzieci, zwiększą dochody rozporządzalne i poprawią zaufanie konsumentów" – czytamy w raporcie.

W najnowszym raporcie Komisji nie brakuje również ostrzeżeń. W raporcie pojawiła się wzmianka o dodatkowych obciążeniach dla polskiego systemu bankowego, do którego doprowadzić mają planowane obniżenie wieku emerytalnego oraz przymusowe przewalutowanie kredytów hipotecznych na złotówkę.

MK

Powiązane tematy

Komentarze