Marek Belka nie będzie szefem EBOR. Dotychczasowy prezes wybrany na drugą kadencję
Dotychczasowy szef Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Brytyjczyk Suma Chakrabarti, został w środę wybrany na prezesa banku na drugą 4-letnią kadencję. Decyzję na posiedzeniu w Londynie podjęła Rada Gubernatorów skupiająca 67 udziałowców banku.
Chakrabarti był uważany za faworyta wyborów. Drugim kandydatem na stanowisko szefa banku, który obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia, był prezes NBP, był premier Marek Belka, ale jego kandydatura odpadła w tajnym głosowaniu.
Sir Suma Chakrabarti urodził się w 1959 roku w Indiach. Ukończył politologię, filozofię i ekonomię na uniwersytecie w Oksfordzie. Prezesem EBOR jest od 2012 roku, a wcześniej piastował rządowe stanowiska w brytyjskich resortach sprawiedliwości, rozwoju międzynarodowego i skarbu.
W pełnym konkretnych zapowiedzi liście opublikowanym przed wyborami Chakrabarti opisał swoje plany na kolejne cztery lata prezesury EBOR. Zapowiedział m.in. kontynuowanie wsparcia Ukrainy i Grecji, zaangażowanie w rozwiązanie kryzysu migracyjnego, inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne i ponadgraniczną infrastrukturę oraz troskę o zachowanie najwyższego ratingu AAA, jakim cieszy się instytucja.
Pierwsza czteroletnia kadencja Chakrabartiego uznawana była za trudną dla EBOR. Kryzys ukraiński spowodował duże straty, a bank przestał angażować się w nowe inwestycje w Rosji w wyniku sankcji nałożonych na ten kraj przez Unię Europejską. Jednak sam Brytyjczyk uważany jest za modernizatora, który postawił na większą aktywność i elastyczność instytucji, a także wprowadził nowocześniejsze zasady zarządzania, a przede wszystkim objął działalnością kredytową banku kraje pozaeuropejskie, wspierając stabilizację bliskiego sąsiedztwa Europy.
Jego nominacja w 2012 roku uchodziła pierwotnie za kontrowersyjną, m.in. dlatego że wszyscy poprzedni szefowie banku wywodzili się tradycyjnie z Niemiec lub Francji.
EBOR (ang. European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) to międzynarodowa instytucja finansowa założona w 1991 r. w celu wsparcia budowy nowego ładu polityczno-gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej po zakończeniu zimnej wojny.
Udziałowcami EBOR jest 65 państw oraz Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny. Po rozszerzeniu działalności w ostatnich latach na kraje Azji i Afryki, 36 krajów członkowskich ma status beneficjentów. Wśród nich pod względem wielkości udzielonych kredytów jedno z czołowych miejsc zajmuje Polska.
Ogółem przez 25 lat istnienia EBOR zaangażował w 4,5 tys. projektów ponad 105 mld euro.
PAP, sek