Informacje

Fot. Freeimages/Ilker
Fot. Freeimages/Ilker

Znamy zwycięzcę przetargu na obsługę systemu P1

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 czerwca 2016, 14:29

    Aktualizacja: 14 czerwca 2016, 14:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Atman, największy polski operator centrum danych, będzie świadczył m.in. usługi kolokacji dla Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Firma zwyciężyła w przetargu na obsługę strategicznego projektu P1, czyli Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. To kolejny już projekt realizowany w tym roku przez Atmana dla administracji publicznej. W ciągu ostatnich kilku miesięcy spółka wygrała przetargi na obsługę Urzędu Dozoru Technicznego, GIODO i KNF.

Podpisana przez Atmana z CSIOZ umowa obejmuje kolokację infrastruktury w dwóch warszawskich centrach danych Atman. Ponadto w ramach zlecenia operator zestawi dla zamawiającego szyfrowane łącza i dostarczy system antyDDoS zapewniający ochronę przed cyberatakami.

Rynek ochrony zdrowia rośnie najszybciej

CSIOZ przeanalizował oferty trzech dostawców usług kolokacyjnych. Oprócz Atmana do przetargu przystąpił TMobile oraz konsorcjum Integrated Solutions i Orange Polska. Najkorzystniejsza okazała się oferta Atmana, który wartość miesięcznej obsługi wycenił na 117 971,16 zł, Konsorcjum natomiast zaproponowało 163 122,60 zł, a T-Mobile – 209 068,02 zł. Drugim kryterium oceny otrzymanych ofert był czas przechowywania zapisu z monitoringu ośrodków kolokacji, który wszyscy oferenci ustalili na 180 dni.

– P1 to jeden z największych w Europie projektów informatycznych, w dodatku bardzo wymagający, bo system ma dokonywać około 1,1 mld cyfrowych operacji na wrażliwych danych. Cieszę się, że informatyzacja administracji publicznej nabiera tempa. Jestem przekonany, że nasze wieloletnie doświadczenie w obsłudze największych banków, firm ubezpieczeniowych i instytucji publicznych przyczyni się do sukcesu projektu

– tłumaczy Sylwester Biernacki, prezes zarządu ATM S.A.

Wybór partnera odpowiedzialnego za kolokację serwerów jest ważnym elementem składowym całego projektu Platformy P1. Przyjęty w grudniu ubiegłego roku harmonogram prac związanych z informatyzacją służby zdrowia zakłada, że inwestycje związane z cyfryzacją będą kontynuowane na przestrzeni co najmniej kilku najbliższych lat. Do 2017 r. planowane jest uruchomienie elektronicznych recept bazujących na cyfrowym profilu pacjenta, do 2018 roku wprowadzone mają zostać e-skierowania, zaś rok później elektroniczne zwolnienia. Dotychczas na realizację P1, według dyrektora CSIOZ, przeznaczono ok. 486 milionów złotych.

>> Czytaj również: "Pensje Polaków powinny rosnąć"

Według IDC, ochrona zdrowia jest najszybciej rosnącym rynkiem IT spośród wszystkich branż. Zdaniem analityków, do 2019 r. ma on rosnąć w tempie ok. 5,5% r/r.

Cyfryzacja przyśpiesza

Obsługa Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia to kolejny już projekt realizowany przez Atmana w sektorze publicznym. Z usług kolokacji zasobów IT od marca bieżącego roku korzysta Urząd Dozoru Technicznego, który dotychczas lokował swoją infrastrukturę w centrum danych zarządzanym przez spółkę TMobile. Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy największy polski operator centrum danych i właściciel krajowej sieci światłowodowej podpisał umowy na usługi transmisji danych z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych i Centrum Cyfrowej Administracji, zwyciężył również w przetargu na dostarczanie Internetu dla Wojskowej Akademii Technicznej. Wcześniej usługę dostępu do globalnej sieci Atman zaoferował w najkorzystniejszej cenie Komisji Nadzoru Finansowego i Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie.

– Informatyzacja w sektorze publicznym przyśpieszyła. W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020 są na nią przewidziane pokaźne środki, co dla takich firm, jak nasza, specjalizujących się w outsourcingu, jest bardzo dobrą informacją. Cyfryzacja administracji publicznej oznacza szybki wzrost liczby cyfrowych danych, które trzeba gdzieś przechowywać, przetwarzać i w dodatku zabezpieczać. To zadanie dla nas

– przekonuje Sylwester Biernacki.

Informatyzacja administracji publicznej jest jednym z głównych elementów Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. W ramach programu wspierane będą m.in. projekty zwiększające interoperacyjność systemów informatycznych i rejestrów publicznych, optymalizujące wykorzystanie infrastruktury, zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych czy przechowywania i ochrony danych. Znaczenie instytucji sektora publicznego stale się powiększa – w dużym stopniu dzięki przyśpieszającej cyfryzacji i programom nadzorowanym przez Unię Europejską. Tylko w ramach II osi priorytetowej „Administracja i Otwarty Rząd” unijne wsparcie ma wynieść niemal 950 milionów euro.

Powiązane tematy

Komentarze