Informacje

Fot. wGospodarce.pl
Fot. wGospodarce.pl

Rosną nasze wymagania. Aż 52 proc. Polaków uważa, że ubezpieczyciele powinni bardziej dbać o stałych klientów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 marca 2012, 15:07

    Aktualizacja: 5 marca 2012, 15:26

  • Powiększ tekst

Aż 52 proc. Polaków uważa, że ubezpieczyciele powinni bardziej dbać o stałych klientów. Natomiast 59 proc. deklaruje gotowość do zmiany ubezpieczyciela, w przypadku niezadowolenia z likwidacji szkody - wynika z badania Ernst & Young.

Autorzy badania wskazali, że osoby przyzwyczajone do poszukiwania informacji oraz opinii o produktach w internecie, chcą mieć też taką możliwość w przypadku usług ubezpieczeniowych. Zbadania E&Y wynika, że internet staje się niezastąpiony w komunikacji firm ubezpieczeniowych z klientem. W skali globalnej aż 2 razy więcej klientów niż dotychczas deklaruje, że będzie korzystać z porównywarek online, a 3 razy więcej zasięgnie opinii na blogach.

Eksperci wskazują jednak, że ubezpieczyciele nie powinni zaniedbywać kanałów tradycyjnych.

Internet jest i będzie coraz bardziej przydatny konsumentom do poszukiwania informacji o produktach. Jednak jako kanał sprzedaży wciąż jest dość niszowy. Jego udział będzie się stopniowo zwiększał, ale to nie znaczy, że ubezpieczyciele mogą zrezygnować z agentów. Nadal połowa badanych preferuje osobisty kontakt ze sprzedawcą przed zakupem polisy

- podkreśla starszy menedżer w Grupie Rynków Finansowych Ernst & Young Maja Mandela.

Z badania wynika, że 8 proc. polskich klientów towarzystw ubezpieczeń majątkowych przyznało się do tego, że kupiło polisę za pośrednictwem internetu. Jest to znacznie poniżej średniej europejskiej (14 proc.) i ponad 3 razy mniej niż w Wielkiej Brytanii, gdzie polisę majątkową kupiło w ten sposób 27 proc. badanych.

Bardzo ufamy internetowi jako źródłu informacji, mniej jako kanałowi sprzedaży. To jest fakt, który trzeba wziąć pod uwagę przy budowaniu strategii marketingowej i sprzedażowej

- stwierdziła Mandela.

Eksperci E&Y wskazali też, że polscy konsumenci ubezpieczeń czują, że ubezpieczyciele niewystarczająco dbają o stałego klienta. Aż 52 proc. badanych klientów Towarzystw Ubezpieczeń na Życie (TUŻ) w naszym kraju (najwięcej na świecie) uważa, że firmy z innych branż lepiej wynagradzają lojalnych klientów niż TUŻ. Mimo, że Polacy czują się tym faktem zawiedzeni, aż 24 proc. potwierdza, że kupiło więcej niż jedno ubezpieczenie na życie od tego samego ubezpieczyciela.

Badanie pokazuje, że klienci bardzo cenią sobie wygodę, jaką daje kontakt z jednym ubezpieczycielem we wszystkich sprawach. Jednak w zamian oczekują, że ubezpieczyciel będzie elastyczny w dostosowaniu oferty do ich potrzeb, a także wynagrodzi ich za lojalność

- komentuje dyrektor w Grupie Rynków Finansowych Ernst & Young Piotr Popowski.

Dodał, że aby sprostać oczekiwaniom klientów, ubezpieczyciele powinni uatrakcyjnić programy lojalnościowe i popracować nad zmianą nastawienia agenta, ze sprzedającego produkt na doradzającego klientowi.

Popowski stwierdził też, że z badania wynika, iż w przyszłości coraz więcej klientów będzie skłonnych zmienić ubezpieczyciela, który się nie sprawdza. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe będą musiały poprawić sposoby budowania relacji z klientem.

Przypadki, gdy kontakt między ubezpieczycielem a klientem kończy się w chwili podpisania umowy, nie należą do rzadkości

- ocenił.

Z badania wynika, że 40 proc. klientów w Polsce jest gotowych zmienić ubezpieczyciela mimo pozytywnych doświadczeń związanych z likwidacją szkody. Odsetek ten zwiększa się do 59 proc., gdy klient ma złe doświadczenia w tym zakresie.

Badanie E&Y zostało przeprowadzone w drugiej połowie 2011 r. w 23 krajach na grupie 24 tys. osób, klientów firm ubezpieczeniowych. W Polsce wzięło w nim udział 1005 osób. Pozostałe europejskie kraje uwzględnione w badaniu to Hiszpania, Holandia, Francja, Niemcy, Turcja, Wielka Brytania i Włochy.

gim, PAP

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych